Minister Mariusz Błaszczak nagrodził policjantów za akcje we Wrocławiu i Warszawie

Data publikacji: 31.05.2016

Minister Mariusz Błaszczak nagrodził funkcjonariuszy za ich udział w zatrzymaniu mężczyzny, który próbował dokonać zamachu w autobusie miejskim we Wrocławiu oraz w udaremnieniu ataku bombowego na jednostkę policji w Warszawie. Szef MSWiA oraz Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk przekazali również listy gratulacyjne od Premier Beaty Szydło.

- To są przykłady, że funkcjonariusze polskiej policji są funkcjonariuszami z powołania i w ten sposób możemy budować zaufanie do policji, a bez zaufania obywateli do policji nie możemy zapewnić praworządności i bezpieczeństwa mieszkańcom naszego kraju, a to jest nasze główne i zasadnicze działanie - powiedział do wyróżnionych podczas spotkania minister Mariusz Błaszczak.

Pierwsze zdarzenie miało miejsce 19 maja 2016 roku, w autobusie nr 145 we Wrocławiu. Policja nadała sprawie najwyższy priorytet. Do działań na miejscu skierowano funkcjonariuszy z Centralnego Biura Śledczego Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu i Komendy Głównej Policji. Prowadzeniem sprawy zajęli się najlepsi policjanci pionu dochodzeniowo-śledczego oraz operacyjnego. Podjęte zostały natychmiastowe działania, aby jak najszybciej zatrzymać sprawcę. Sprawdzano wszystkie występujące w sprawie wątki, zabezpieczono nagrania z kamer monitorujących miejsce zdarzenia i jego okolice, przeprowadzono analizę kryminalną danych z policyjnych baz informacyjnych i innych informacji, będących w posiadaniu Policji. Realizowane przez policjantów czynności wymagały ponadprzeciętnego zaangażowania, wykonywania zadań w trudnych warunkach i pod presją czasu spowodowaną realnym zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego. Przeprowadzone działania przyniosły oczekiwany rezultat w postaci ustalenia i zatrzymania podejrzewanego o podłożenie ładunku wybuchowego we Wrocławiu oraz zabezpieczenie dowodów popełnienia tego przestępstwa, a tym samym doprowadziły do przywrócenia mieszkańcom Wrocławia poczucia bezpieczeństwa.

- Jestem dumny, że w polskiej policji są tak wspaniali policjanci i będę zawsze to podkreślał. Dziękuję za służbę, zaangażowanie i poświęcenie. Dziękuję za sprawność i skuteczność. Jako minister spraw wewnętrznych i administracji doceniam tych, którzy wzorowo wykonują swoje obowiązki – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

22 maja br. funkcjonariusze Wydziału do Walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw Komendy Stołecznej Policji uzyskali informacje operacyjną, z treści której wynikało, że w nocy z 22 na 23 maja członkowie ruchu warszawskich anarchistów planują, przy użyciu ładunków wybuchowych, atak na budynek Komisariatu Policji Warszawa Włochy. Natychmiast zostały podjęte działania w kierunku przeprowadzenia zasadzki i zatrzymania sprawców na gorącym uczynku. Z uwagi na niebezpieczeństwo użycia materiałów wybuchowych do realizacji zadania skierowani zostali również funkcjonariusze Wydziału Realizacji Komendy Stołecznej Policji. 23 maja, tuż po północy, w okolicy budynku Komisariatu Policji Warszawa Włochy zostało zauważonych 3 zamaskowanych mężczyzn, którzy następnie skierowali się na parking komisariatu i rozpoczęli podkładanie ładunków wybuchowych pod oznakowane radiowozy.

Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk, dziękując policjantom za ich pracę powiedział - To bardzo budujące, że nasi szefowie doceniają nasze wysiłki w codziennej pracy. Wcześniej to nie była codzienność, że polscy policjanci byli wyróżniani przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, czy doceniani przez Premiera Rządu.

Źródło: MSWiA/KGP