Policyjni wodniacy rozpoczęli sezon

Data publikacji: 27.05.2016

Opolscy policjanci rozpoczęli już służbę na wodach. Funkcjonariusze mają do dyspozycji między innymi łodzie motorowe i wiosłowe. Wodniacy dysponują również noktowizorami, które otrzymali w ubiegłym roku. W inauguracji sezonu wodnego na Opolszczyźnie uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele Policji czeskiej oraz innych służb, działających na rzecz bezpieczeństwa nad wodą.

 

Sezon wodny otworzył Komendant Powiatowy Policji w Nysie - kom. Piotr Smoleń. Inauguracja miała miejsce przy Placówce Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Skorochowie. Było to również podsumowanie 3-dniowych ćwiczeń policjantów oraz funkcjonariuszy innych służb. W ogniwach Wodnych Policji w Turawie i Skorochowie służbę pełnić będzie 12 policjantów. Funkcjonariusze mają do dyspozycji między innymi łodzie motorowe i wiosłowe. Wodniacy dysponują również noktowizorami, które otrzymali w ubiegłym roku.

 

Jednym z głównych zadań policjantów pełniących służbę na wodach jest dbanie o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad największymi zbiornikami wodnymi Opolszczyzny w Nysie, Otmuchowie i Turawie. Policyjnych wodniaków wspierają w tej służbie także inni funkcjonariusze, w tym policjanci drużyny rowerowej. Na co dzień współpracują również z ratownikami wodnymi oraz strażakami. Funkcjonariusze będą również dbać o bezpieczeństwo i porządek prawny na terenach przywodnych.

 

By wypoczynek nad wodą był bezpieczny:

  • Wypoczywając nad wodą korzystajmy tylko z kąpielisk strzeżonych.
  • Należy pamiętać by nie skakać do wody płytkiej oraz wody o niezbadanym dnie.
  • Po długim leżeniu na słońcu nie zanurzajmy się gwałtownie w wodzie – róbmy to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego.
  • Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości, skłania do brawury, osłabia organizm, dodaje odwagi, która zazwyczaj kończy się tragedią.
  • Jeśli pod naszą opieką znajdują się dzieci, ani na chwilę nie spuszczajmy ich z oka. Małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same.
  • Gdy idziemy do wody nie prośmy o popilnowanie rzeczy przygodnie poznanych osób – takie sytuacje często kończą się ich utratą.
  • Jeśli korzystamy ze sprzętu wodnego, to upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie potrafią pływać są we właściwy sposób zabezpieczone i mają na sobie kapoki.

 

Źródło: KWP w Opolu