Jak chronić się przed oszustami radzą podlascy policjanci

Data publikacji: 12.05.2016

Rośnie liczba przypadków kradzieży mieszkaniowych oraz różnego rodzaju oszustw na terenie całego kraju, gdzie pokrzywdzonymi są zazwyczaj osoby w podeszłym wieku, samotne, niepełnosprawne.

Opowieści i preteksty jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic. Sprawcy działają w kilku osobowych grupach, wspólnym elementem ich strategii zawsze pozostaje wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie zaufania pokrzywdzonych, odwrócenie ich uwagi, a przede wszystkim - przekonanie gospodarzy by wpuścił nieznajomych do mieszkania. Dlatego należy pamiętać o ograniczonym zaufaniu do obcych. Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia, co do wiarygodności i intencji takich osób powiadom o tym Policję.


Typowe metody działania oszustów:

- Podają się za członka rodziny – kontaktują się telefonicznie, podszywając się pod członka rodziny np. wnuczka i proszą o pilne pożyczenie gotówki. Informują, ze nie mogą odebrać pieniędzy osobiście i wyślą znajomego, ze wskazaniem dokładnego opisu osoby. W umówionym terminie do mieszkania przychodzi opisana osoba, która w imieniu rzekomego członka rodziny odbiera pieniądze.

- Oszukują metoda „na kuferek” – podają się za obcokrajowca, bądź osobę która właśnie wróciła z zagranicy, mówią że mają pieniądze tylko w obcej walucie, a pilnie potrzebują „złotówek”. Proponują pozostawienie obcej waluty np. dolarów, euro w zamian za pożyczenie polskich pieniędzy. Zamykają gotówkę w kuferku bądź saszetce, obiecują że wrócą po swoje pieniądze i oddadzą pożyczone złotówki. Okazuje się jednak, że kuferek/saszetkę pozostawiają puste, i nie zgłaszają się aby oddać pieniądze.

- Wyłudzają pieniądze podając się za osoby dotknięte przez los - przedstawiają, że ktoś z ich rodziny jest ciężko chory ( najczęściej dziecko) i do ratowania życia potrzebny jest kosztowny sprzęt medyczny, leki, operacja itp. Proszą o wsparcie.

- Oszukują sprzedając różne towary – oferowanie do sprzedaży np. „złoto” z miedzi lub tombaku lub inne towary za połowę ceny, które są „podróbkami”.

- Kradną wykorzystując triki sytuacyjne – w momencie wejścia do mieszkania z rzekomo chorym dzieckiem, pozorowanie ataku serca, omdlenia, poproszenie o szklankę wody, czy wezwanie pomocy lekarskiej, a po zmyleniu w ten sposób czujności ofiary zabranie uprzednio upatrzonych przedmiotów i opuszczenie mieszkania.

- Oszukują metodą „na robotnika”, „na urzędnika” – wejście do mieszkania pod pozorem naprawy usterki, sprawdzeniu stanu licznika, bądź załatwienia formalności urzędowych, zmylenie czujności domownika, odwrócenie jego uwagi prośbą o sprawdzenie lub podanie czegoś (np. narzędzia, dokumentów) z innego pomieszczenia i w dogodnej sytuacji dokonanie kradzieży drobnych cennych przedmiotów lub pieniędzy.

- Zdobywają zaufanie podając się za nowych sąsiadów - bądź osoby znajome naszych sąsiadów. W ten sposób wchodzą do mieszkania i dokonują kradzieży lub wyłudzają pieniądze. Jak chronić się przed oszustami:

- Nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia, kto stoi po drugiej stronie!

- Nie wpuszczaj do domu osób nieznajomych, bez wcześniejszego upewnienia się, kim one są. Masz prawo do uzyskania danych osoby i firmy, która reprezentuje. Możesz ustalić numer telefonu np. do spółdzielni mieszkaniowej, zadzwonić i upewnić się, czy jest to pracownik uprawniony do wykonywania określonych usług. Nie sugeruj się numerami wskazanymi przez te osoby – po drugiej stronie aparatu też może być oszust. Miej przygotowaną listę najważniejszych instytucji (spółdzielnia, Zakład Energetyczny, Gazownia) bądź zadzwoń na Policję!

- Zapewnij sobie czas na zastanowienie się nad ofertą i sprawdzenie akwizytora – umów się na następne spotkanie lub ustal możliwość telefonicznego kontaktu.

- Bądź ostrożny przy wpuszczaniu urzędników, majstrów, z reguły takie wizyty naprawy są anonsowane przez urząd lub administrację osiedla.

- Unikaj ofert, z którymi wiąże się potrzeba natychmiastowego wpłacenia zaliczki.

- Obcej osoby nie pozostawiaj w pokoju bez ciągłego osobistego lub innego domownika nadzoru. Najczęściej oszuści działają parami. Pilnuj każdego z nich, nie pozwalaj na rozdzielenie się i oddalenie uniemożliwiające śledzenie tego, co robi.

- Nie daj się nabrać na „świetne okazje”, które zazwyczaj są zwykłym oszustwem, a oferowane towary można z łatwością nabyć na najbliższym targowisku lub sklepie za znacznie niższą cenę.

- Lekarstwo, wodę do picia można podać bez potrzeby wpuszczania do mieszkania, a najlepiej pomocy medycznej udzielają pracownicy Pogotowia Ratunkowego.

- Nie przechowuj w domu dużych kwot pieniędzy!

- Współdziałaj z sąsiadami w zakresie wzajemnej ochrony i obserwacji mieszkań!Apelujemy:

- jeżeli znasz osoby starsze, samotnie mieszkające uczul je na to, że łatwo mogą stać się ofiarą oszustów, którzy wykorzystują ich łatwowierność !!!

- jeżeli zetkniesz się z opisanym sposobem działania przestępców natychmiast skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji. Telefony alarmowe 997 lub 112. 

 

Źródło: KWP Białystok