Dzień Flagi Rzeczypospolitej

Data publikacji: 02.05.2016

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy.

Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Biało-czerwone flagi będą powiewać nie tylko na budynkach publicznych, ale i z naszych okien. Należy przy tym pamiętać, że to narodowy symbol, dlatego postępowanie z nim jest określone ścisłymi przepisami. Zobacz, jak powinno się wieszać flagę.

O tym, jak postępować z flagą narodową napisano m.in. w poradniku wydanym przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego pt. "Duma i szacunek. Zasady oraz dobre praktyki postępowania wobec polskich symboli narodowych". Z dokumentu dowiadujemy się, że Flaga Rzeczpospolitej Polskiej może być eksponowana każdego dnia, jednak wywieszenie jej w dniu święta będzie dowodem na jego uszanowanie i obchodzenie. Jeśli zdecydujemy się wywiesić flagę, należy traktować ją z szacunkiem. Musi być umieszczona w honorowym i dobrze widocznym, miejscu. Co więcej, powinna być zawsze zadbana. Flagi, które uległy zniszczeniu lub wypłowiały należy wymienić. Niedopuszczalne jest nakrywanie nią stołów, mównic czy pojazdów. Nie należy także umieszczać na niej dodatkowych napisów lub przedmiotów.

 

Na czym powiesić i w jaki sposób?
Flagę należy umieszczać na drzewcu lub maszcie. Umieszczona na tym pierwszym powinna swobodnie opadać i powiewać. Nie może jednak dotykać powierzchni, która się pod nią znajduje. Nie powinna także być zakręcona wokół drzewca. Natomiast flaga na maszcie powinna znajdować się na samym jego szczycie. Wyjątkiem jest okres żałoby narodowej, wtedy biało-czerwony symbol opuszcza się do połowy. Eksponując flagę w pionie oczywiste jest, że kolor biały powinien znajdować się na górze. Z kolei jeśli wywieszamy ją w pionie do masztu biel ma znajdować się przy maszcie. Podczas podnoszenia flagi na maszt osoby znajdujące się w pobliżu powinny stać z powagą i spokojem. Mężczyźni w ubraniach cywilnych powinni również zdjąć nakrycia głowy.

 

Podział na budynki publiczne i prywatne
Istnieje wyraźny podział na budynki publiczne i prywatne. Obywatele mogą umieścić flagę przy wejściu do domu, na balkonie, oknie czy maszcie przed swoim budynkiem (najlepiej po prawej stronie, czyli od lewej dla osoby patrzącej od frontu), natomiast nie wolno im umieścić flagi na szczycie budowli. Taki sposób wywieszenia flagi jest zarezerwowany jedynie dla miejsc, w których sprawowane są funkcje państwowe.

 

Źródło: warszawa.naszemiasto.pl