Komendanci z Gorzowa Wlkp. wizytą w Poczdamie

Data publikacji: 29.04.2016

Zwalczanie przestępczości w obszarze przygranicznym, wyzwania Policji w związku z imprezami masowymi czy też utworzenie grup roboczych odnośnie wspólnych zadań na rzecz bezpieczeństwa to tylko niektóre z tematów poruszonych podczas czwartkowego spotkania kierownictwa lubuskiej Policji z szefami Policji w Branderburgii.

 

Ścisła współpraca Policji z Polski i Niemiec już nikogo nie dziwi. To już 25 lat, kiedy świetne wykorzystanie doświadczenia i wiedzy jednych i drugich pozwala skutecznie zwalczać nie tylko drobne i uciążliwe społecznie zdarzenia, ale i efektywnie rozbijać zorganizowane grupy przestępcze.

 

Współpraca ta jest także realizowana w trakcie codziennej służby, która poprzez wspólne patrole polsko - niemieckie skutkuje zwiększaniem bezpieczeństwa w regionie przygranicznym. Policjanci z lubuskiego oraz Branderburgii w wielu sytuacjach mając wspólne algorytmy postępowań, działają już właściwie jak jeden organizm.

 

Z wizytą w Poczdamie byli szefowie lubuskiego garnizonu - Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp.- mł. insp. Jarosław Janiak, jego zastępca insp. Jerzy Głąbowski oraz Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp., mł. insp. Zbigniew Pytka. Podczas jej trwania omawiane były zagadnienia związane z zabezpieczaniem imprez masowych, w tym tegorocznych Światowych Dni Młodzieży czy szczytu NATO. Nie mogło zabraknąć zagadnień dotyczących Przystanku Woodstock.

 

Tematem, który z pewnością będzie kontynuowany jest powołanie wspólnej polsko - niemieckiej grupy roboczej, której głównym zadaniem ma być właśnie walka z przestępczością przygraniczną. To będzie oczywiście forma aktualizacji ponieważ już istnieje porozumienie odnośnie współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych. Stronę niemiecką reprezentował Hans – Jurgen Mürke – szef Policji Landu Branderburgia, kierownik sztabu Roger Höppner oraz Peter Salander- koordynator ds. współpracy niemiecko – polskiej.

 

Ponadto Komendanci mieli okazję uczestniczyć w Parlamencie Branderburgii na spotkaniu z Ministrem Spraw Wewnetrznych Branderburgii, Panem Karlem-Heinze Schroeter. Z kolei Wizyta w Ambasadzie RP w Berlinie zakończyła się spotkaniem z oficerem łącznikowym polskiej policji w Niemczech- Wiesławem Gomem, który wcześniej pełnił służbę jako koordynator Policji Polskiej w Polsko-Niemieckim Centrum Współpracy w Świecku.

 

Źródło: KWP Gorzów Wlkp.