Podsumowanie projektu z weryfikacji dokumentów

Data publikacji: 20.04.2016

Dzisiaj w warszawskim kinie Muranów podsumowano projekt KSP dotyczący weryfikacji autentyczności dokumentów. Projekt dofinansowano ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Pełna nazwa projektu to Szkolenie służb państwowych na rzecz ochrony dorobku Schengen w zakresie weryfikacji zabezpieczeń dokumentów tożsamości, podróży, kart pobytu oraz dokumentów w obrocie gospodarczym UE, z użyciem nowych technologii. W jego ramach polscy i norwescy specjaliści kryminalistyki przeszkolili 60 osób, w tym 30 policjantów, żandarmów wojskowych, strażników granicznych i miejskich, urzędników oraz pracowników instytucji finansowych. Warsztaty skierowane były do 3,9 tys. osób, które dzięki nim zdobyły umiejętność oceny i weryfikacji zabezpieczeń w kontrolowanych dokumentach. Na zajęciach praktycznych w Laboratorium Kryminalistycznym KSP uczestnicy otrzymali podręczne testery ze szkłem optycznym i dwoma długościami ultrafioletu, służące do weryfikacji podstawowych zabezpieczeń przed fałszerstwami stosowanymi w dokumentach.

 

Dzięki projektowi przygotowano też film instruktażowy i opracowano praktyczny poradnik o weryfikacji zabezpieczeń przed fałszerstwami w polskich dokumentach tożsamości i prawa jazdy. Materiały te mają wersję angielską i norweską; będą dostępne w jednostkach Policji i trafią do straży miejskich i gminnych, urzędów miast oraz instytucji finansowych.

 

W ramach działań projektowych kupiono także specjalistyczny zestaw do badania autentyczności dokumentów o wartości 230 tys. zł. W skład zestawu wchodzą m.in. wideospektrokomparator, mikroskop stereoskopowy, czytnik dokumentów biometrycznych i zestaw multimedialny. Budżet projektu to blisko 900 tys. zł, a norweskie wsparcie wynosi 85 proc. tej kwoty.

 

oprac. Aleksandra Wicik

zdj. Andrzej Mitura