Narada kierownictwa służby prewencyjnej

Data publikacji: 12.04.2016

Od 11 do 13 kwietnia br. w Warszawie odbywa się narada służbowa kierownictwa służby prewencyjnej Policji. Organizatorem jest Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Odprawę, w której uczestniczą obok Zastępców Komendantów Wojewódzkich/ Stołecznego Policji właściwych do spraw prewencji, przedstawiciele Głównego Sztabu Policji, Biura Operacji Antyterrorystycznych, Biura Łączności i Informatyki oraz odpowiedzialnego merytorycznie za przedsięwzięcie Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP, prowadzi Zastępca Komendanta Głównego insp. Jan Lach, który przedstawia oczekiwane kierunki działania i rozwoju służby prewencyjnej.

 

 

Podkreślić należy, iż rok 2016 jest rokiem szczególnym, albowiem na Policji, prócz realizacji powszednich zadań spoczywa odpowiedzialność za zabezpieczenie dwóch istotnych wydarzeń tj. Światowych Dni Młodzieży oraz Szczytu NATO. Postępy w realizacji przygotowań w tym zakresie szczegółowo przedstawiają, zarówno poszczególni zastępcy komendantów wojewódzkich/Stołecznego Policji, jak i kierownictwo Głównego Sztabu Policji.

 

Odrębnym blokiem tematycznym jest problematyka bezpieczeństwa w ruchu drogowym, którą przedstawi Zastępca Dyrektora BPiRD KGP insp. Leszek Jankowski oraz wyniki kontroli przeprowadzonych przez Najwyższą Izbę Kontroli w poszczególnych obszarach zagadnieniowych tj. projektów informatycznych w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, funkcjonowania służby dzielnicowych, nadzór nad dostępem i posiadaniem broni przez podmioty i osoby fizyczne oraz reagowania Policji na zgłoszenia obywateli oraz czas reakcji na zdarzenie.

 

Drugim elementem wskazującym na wyjątkowość 2016 r. jest przemodelowanie funkcjonowania mająca na celu uspołecznienie działań Policji. Ten istotny blok tematyczny omówi p.o. Dyrektor BPiRD KGP mł. insp. Dariusz Minkiewicz. Wdrażane zmiany stanowią priorytet, zarówno Komendanta Głównego Policji, jak i resortu spraw wewnętrznych i administracji, albowiem stanowią urzeczywistnienie służebnej roli Policji wobec społeczeństwa. Warunkiem niezbędnym do efektywnego wypełniania tej misji jest poznanie rzeczywistych oczekiwań społecznych w zakresie bezpieczeństwa, czemu służą Mapy bezpieczeństwa, które stanowią uniwersalne narzędzie służb państwowych, a jednocześnie aktywizować będą do działania na rzecz bezpieczeństwa podmioty pozapolicyjne oraz społeczności lokalne. Problematyka bezpieczeństwa, jak wynika z prowadzonych konsultacji społecznych, cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno instytucji, jak i zwykłych obywateli.

 

Drugim, integralnym elementem tego systemu jest instytucja dzielnicowego. Służba ta w istotny sposób zostanie przemodelowana, zaś sami dzielnicowi otrzymają nowe narzędzia, służące realizacji zadań. Prowadzone są również działania zmierzające do podniesienia, a właściwie przywrócenia rangi tego stanowiska.

 

Istotnym aspektem narady jest możliwość bezpośredniej wymiany poglądów pomiędzy jej uczestnikami oraz przekazania tzw. dobrych praktyk wypracowanych na bazie praktycznych doświadczeń.

 

 

 

Źródło: policja.pl