Szef MSWiA o zagrożeniu terrorystycznym

Data publikacji: 23.03.2016

Policja i służby specjalne czuwają nad bezpieczeństwem Polski - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak w „Kontrwywiadzie” RMF FM.

- W Polsce nie mamy zagrożenia terrorystycznego, ale mamy pełną świadomość tego, co dzieje się na zachodzie Europy.

 

Minister Mariusz Błaszczak poinformował, że aby podnieść stopień zagrożenia terrorystycznego muszą być spełnione konkretne warunki. – Takich przesłanek do podniesienia stopnia nie ma – podkreślił szef MSWiA. Jednocześnie minister zapewnił, że policja i służby specjalne czuwają nad bezpieczeństwem Polaków.

 

Będąc gościem programu „Kontrwywiad” w RMF FM minister Błaszczak odniósł się do zagrożenia terrorystycznego w Europie. - My nie mamy takich problemów, jakie są na zachodzie Europy – stwierdził szef resortu spraw wewnętrznych i administracji. Podkreślił, że w Polsce nie mamy dzielnic, do których „nie zapuszcza się Policja” i nie jest przestrzegane prawo danego kraju.

 

– Nie możemy popełniać błędów, które popełnił zachód Europy i stanowczo reagować na kolejne fale migracji – powiedział szef resortu spraw wewnętrznych i administracji. Ważne jest uszczelnienie granic zewnętrznych Unii Europejskiej, w czym pomagają polscy strażnicy graniczni. Jako przykład kraju, który skutecznie zahamował proces napływu imigrantów w 2013 r., minister podał Australię. – Uchodźcom należy pomagać tam, gdzie są uchodźcami, czyli w Turcji, Jordanii czy Libanie – stwierdził Mariusz Błaszczak.

 

Szef MSWiA podczas rozmowy zapowiedział, że projekt ustawy antyterrorystycznej zostanie przedstawiony po czwartkowym posiedzeniu międzyresortowego zespołu do spraw zagrożeń terrorystycznych. Potem projektem zajmie się Rada Ministrów, a następnie Sejm. Projektowane rozwiązania mają za zadanie poprawę efektywności funkcjonowania krajowego systemu antyterrorystycznego.

 

– Policja musi mieć narzędzia, aby tropić bandytów – podkreślił na antenie RMF FM minister Mariusz Błaszczak. Przypomniał, że polscy funkcjonariusze kilka dni temu zatrzymali Holendrów pochodzenia bliskowschodniego, którzy próbowali nielegalnie kupić broń w naszym kraju.

 

W programie minister odniósł się również do zarzutów opozycji dotyczących niepowołania do tej pory komendanta głównego Policji. – Obowiązki komendanta pełni doświadczony oficer. Policja pracuje normalnie – zapewnił szef MSWiA.

 

Minister Mariusz Błaszczak zapowiedział również, że za tydzień będzie gotowy raport specjalnego zespołu kontrolnego MSWiA, który wyjaśni tezy jednej z gazet dotyczące sytuacji w Biurze Ochrony Rządu.

 

 

 

Źródło: MSWiA