Dziś ogólnopolska akcja policji „Pasy”

Data publikacji: 17.03.2016

Śmiertelność w wypadkach drogowych w Polsce na tle innych państw europejskich jest wyjątkowo wysoka. Na każde 100 wypadków w naszym kraju ginie 12 osób, podczas gdy średnio w krajach UE zaledwie 3 osoby. Towarzyszy temu wysoki odsetek urazów powypadkowych prowadzących do trwałego inwalidztwa.

Pasy bezpieczeństwa są najskuteczniejszym znanym środkiem ratującym ludzkie życie podczas wypadku drogowego, to najczęściej jedyna szansa na przeżycie. Przeprowadzone badania dowiodły, że stosowanie pasów redukuje około 50% śmiertelnych i ciężkich obrażeń w trakcie wypadku. Przy zderzeniu z prędkością 50 km/godz. ciało jest wyrzucane z siedzenia z siłą 1 tony. Według amerykańskich statystyk najwięcej śmiertelnych wypadków wydarza się w odległości 40 km od domu i przy prędkości mniejszej niż 65km/h. Należy również zauważyć, że poduszka powietrzna redukuje ryzyko śmierci tylko w przypadku współdziałania z pasami bezpieczeństwa.

W Szwecji, gdzie kierowcy najczęściej zapinają pasy (95%), połowa ofiar śmiertelnych wypadków drogowych podróżowała bez zapiętych pasów, co wskazuje na korelację pomiędzy używaniem pasów a prawdopodobieństwem śmierci w wyniku zderzenia oraz na fakt, że pasy bezpieczeństwa rzeczywiście mogą uratować ludzkie życie.

 

W związku z powyższym w dniu 17 marca 2016r. przeprowadzone będą ogólnokrajowe działania pod nazwą „Pasy”.

 

Działania będą miały charakter międzynarodowy i prowadzone będą na terenie krajów europejskich należących do TISPOL. TISPOL (European Traffic Police Network) to międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające policje drogowe. Celem organizacji jest troska o bezpieczeństwo  na drogach i przeciwdziałanie wszelkim zagrożeniom w transporcie. TISPOL podejmuje również działania zmierzające do ujednolicenia przepisów prawa drogowego we wszystkich krajach Unii Europejskiej. 

 

Stowarzyszenie TISPOL organizuje i koordynuje coroczne kampanie w całej Europie. Kampanie te związane są z priorytetami wyznaczonymi przez Komisję Europejską, tj.:

•"Excess speed" – przeciwdziałanie przekraczaniu prędkości,

•"Seatbelt" – propagowanie stosowania pasów bezpieczeństwa,

• "AD – Alkohol & drugs" – przeciwdziałanie nietrzeźwości i kierowaniu pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu,

• "Mermaid" – działania związane z transportem ciężarowym i autobusowym.

 

Policjanci będą zwracali szczególną uwagę  na korzystanie przez kierujących i pasażerów z pasów bezpieczeństwa oraz stosowanie urządzeń do przewozu dzieci.

 

 

Źródło: kwp.radom.pl