„INTRUZ” wśród NAS

Data publikacji: 17.03.2016

Młody mężczyzna, uczeń szwedzkiej szkoły, który zabił człowieka, NIE CHCIANY w swoim dotychczasowym środowisku! BANAŁ? NIE! Jak sobie poradzić z emocjami, które budzi w nas sprawca? Co zrobić żeby nie zepchnąć go ponownie w otchłań zła? O tym wszystkim eksperci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. rozmawiali z młodzieżą po projekcji filmu „INTRUZ” w reż. Magnusa von Horn w ramach VI edycji Projektu pn. „Obejrzałem Problem”.

Film „Intruz” to dla młodzieży CIĘŻKA dawka emocji i powodów do poważnej rozmowy na temat granic przebaczania. Kino skandynawskie stawia przed nami wysoką poprzeczkę, tak mentalną jak i w sferze odbioru estetycznego. Pozbawione prawie emocji obrazy zostają na długo w głowie w postaci mnóstwa znaków zapytania…

Główny bohater po zamordowaniu swojej dziewczyny i odbyciu kary w „poprawczaku” trafia do swojego poprzedniego środowiska i tu zaczyna się problem – PRAWIE NIKT z dorosłych i młodych ludzi, bohaterów filmu, „nie przerobił” tej tragedii i co za tym idzie nie umie egzystować razem ze sprawcą w jednym miejscu. Młodzież na sali kinowej sama nie miała pewności po której stronie stanąć – sprawcy? społeczności? matki zamordowanej dziewczyny czy ojca sprawcy? Niejednoznaczność sytuacji i fakt, że prawie wszyscy zaczęli spychać młodego człowieka do tzw. „niebytu” sprawiła, że coś w nim pękło, że znowu pojawiło się ZŁO. SYTUACJA ZATOCZYŁA KOŁO.

Czy można być karanym do końca życia? Co czują rodziny ofiar? NIKT NIE WIE! Bo to trudne do zrozumienia, w takich sytuacjach trudno stanąć po którejś ze stron, szczególnie kiedy na horyzoncie pojawi się chęć zemsty na sprawcy i ofiary zamieniają się z katem na miejsca. PEUNTA – ŻYCIE NIE JEST CZARNO-BIAŁE TYLKO SKOMPLIKOWANE…

Ekspertami na debacie po filmie „Intruz” w kinie Helios w Gorzowie Wlkp. byli: nadkom. Piotr Wiśniewski i sierż. sztab. Agnieszka Stuhl z Wydziału Prewencji KWP Gorzów Wlkp. oraz psycholodzy z Zespołu Psychologów KWP Gorzów Wlkp. – Magdalena Mielczarek i Maksymilian Machalica.

Kolejny film w Projekcje to:

30 marca 2016 r. - „BYŁA SOBIE DZIEWCZYNKA” w reżyserii Marka Monheima, (tematyka: SAMOBÓSJTWA, DEPRESJA, NADZIEJA, TRUDNE DORASTANIE, TRUDNE WYBORY)

Projekt realizowany jest przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. i kino Helios w Gorzowie Wlkp.

 

Opracował:

nadkom. Piotr Wiśniewski
Wydział Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp.

 

Źródło: lubuska.policja.gov.pl