Kilkaset dodatkowych patroli policyjnych na ulicach Rudy Śląskiej

Data publikacji: 14.03.2016

Kilkaset dodatkowych patroli policji pojawi się w tym roku na ulicach Rudy Śląskiej. To efekt współpracy miasta ze Szkołą Policji w Katowicach i rudzką komendą. Bezpieczeństwa nigdy dość - przekonują lokalne władze, które przeznaczyły na ten cel 120 tys. zł.

Poza pieniędzmi na dodatkowe patrole miasto dołoży także pieniądze do zakupu czterech radiowozów oraz ufunduje nagrody dla wyróżniających się funkcjonariuszy. W sumie na poprawę bezpieczeństwa rudzian przeznaczono w tym roku 300 tys. zł. Patrole z udziałem słuchaczy Szkoły Policji mieszkańcy Rudy Śląskiej będą mogli zauważyć na ulicach już od marca.

„W Rudzie Śląskiej mamy sprawnie działającą straż miejską oraz policję, ale wychodzimy z założenia, że bezpieczeństwa nigdy dość. Dlatego po raz kolejny nawiązaliśmy współpracę ze Szkołą Policji w Katowicach. O tym, że jest to trafiony pomysł, świadczą głosy mieszkańców, którzy oczekują kontynuacji tej inicjatywy” - powiedział wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer.

Zgodnie z założeniami, dodatkowe patrole mają pojawiać się w miejscach szczególnie zagrożonych. Słuchacze Szkoły Policji w ramach szkolenia zawodowego odbywać będą wspólne służby patrolowe z wykwalifikowanymi policjantami z rudzkiej komendy. W ramach zawartego porozumienia miasto pokryje część kosztów.

Oprócz patroli z udziałem słuchaczy ze Szkoły Policji władze miasta wyłożą w tym roku 100 tys. zł na dodatkowe patrole funkcjonariuszy rudzkiej komendy policji w ramach tzw. służb ponadnormatywnych, czyli wykonywanych przez policjantów po godzinach swojej służby. Dzięki środkom, które władze miasta przekażą rudzkiej policji, na ulicach miasta pojawi się w tym roku ponad 300 dodatkowych patroli. Dzięki podobnej umowie w ubiegłym roku w mieście przeprowadzono 308 dodatkowych patroli, podczas których policjanci interweniowali 233 razy.

Jak wynika z policyjnych statystyk, w mieście spada liczba przestępstw i rośnie ich wykrywalność. W ubiegłym roku rudzka policja wszczęła ponad 3,5 tys. postępowań przygotowawczych, o 363 mniej niż w 2014 r. Tendencja spadkowa utrzymuje się od kilku lat.

W 2015 roku miasto wsparło Komendę Miejską Policji kwotą ponad 260 tys. zł. Część tej kwoty, 100 tys. zł, przeznaczona została na dodatkowe patrole. Dofinansowany został również m.in. zakup samochodów, zestawów komputerowych czy kasków ochronnych.

W Rudzie Śląskiej, w komendzie miejskiej oraz w pięciu komisariatach, służbę pełni łącznie 331 funkcjonariuszy.

Źródło: PAP