Ćwiczenie zarządzania kryzysowego NATO – CMX 2016

Data publikacji: 09.03.2016

Rozpoczęły się ćwiczenia państw członkowskich i partnerskich NATO pod nazwą NATO - CMX16. Celem jest sprawdzenie procedur zarządzania kryzysowego, konsultacji i podejmowania decyzji na strategicznym, polityczno-militarnym poziomie. Udział bierze cywilny i wojskowy personel państw członkowskich, Kwatery Głównej NATO oraz obu Dowództw Strategicznych.

Ćwiczenia odbywające się od 9 do 16 marca br. prowadzone są w oparciu o realistyczny scenariusz, w którym przewidziane zostało wystąpienie zagrożeń wymagających uruchomienia różnego rodzaju działań ze strony państw członkowskich. Scenariusz koncentruje się na kwestiach obronnych, z uwzględnieniem zagrożeń hybrydowych.

CMX16 jest ćwiczeniem aplikacyjnym, a w związku z tym, żadne realne siły i środki nie są zaangażowane w jego przebieg. Działania podejmowane w ramach ćwiczeń w żaden sposób nie odnoszą się do obecnej sytuacji w Europie.

Obserwatorami są przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej oraz członkowie państw partnerskich NATO – Finlandia i Szwecja.

Koordynatorem ćwiczeń CMX16 w Polsce jest Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, a uczestnikami m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Komendy Głównej Policji, wraz z podległymi jednostkami. W charakterze obserwatora w ćwiczenia zaangażowane jest Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Ćwiczenia NATO CMX organizowane są od 1992 roku. CMX16 jest dwudziestym z serii, a czternastym, w którym uczestniczy Polska.

 

Źródło: policja.pl