Msza "katyńska"

Data publikacji: 07.03.2016

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Mariusz Błaszczak oraz Zastępca Komendanta Głównego Policji Pan insp. Jan Lach wzięli udział we Mszy Świętej Katyńskiej, która została odprawiona w 76. rocznicę wydania przez KC WKP(b) ZSRR wyroku śmierci na 21 tys. 857 oficerów Wojska Polskiego, funkcjonariuszy i osób cywilnych.

Rocznicowa Msza Święta Katyńska została odprawiona w sobotę 5 marca o godz. 18:00 w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie.

5 marca br. to 76. rocznica wydania wyroku śmierci na 21 tys. 857 polskich jeńców wojennych – oficerów Wojska Polskiego, Policji Państwowej, Straży Granicznej oraz osób cywilnych. Rozkazem Józefa Stalina, wiosną 1940 r. w Katyniu,  Charkowie,  Twerze-Miednoje, Bykowni, Kuropatach i innych nieujawnionych jeszcze miejscach, NKWD wymordowało prawie 22 tys. polskich jeńców. Była to elita intelektualna II Rzeczypospolitej - głównie wojskowi i funkcjonariusze, ale również lekarze, duchowni, nauczyciele i pracownicy administracji państwowej.

 

 

Tradycja Mszy Świętych Katyńskich odprawianych w Bazylice Św. Krzyża w Warszawie sięga lat 70-tych. Msza Święta odprawiona została w asyście pocztów sztandarowych Wojska Polskiego, Policji, Armii Krajowej, Związku Sybiraków, Rodziny Katyńskiej, Komitetu Katyńskiego, Związku Strzeleckiego i Orkiestry Reprezentacyjnej Policji.

 

 

W latach 1939-1940 na terenie klasztoru w Ostaszkowie mieścił się obóz dla polskich jeńców wojennych, w tym okresie łącznie przebywało tam ponad 15 tys. obywateli polskich, w tym około 7 tys. policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Korpusu Ochrony Pogranicza. Większość funkcjonariuszy w 1940 r. została wywieziona do Tweru, tam zamordowana i pochowana w Miednoje.

 

 

 

Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje położony jest około 30 km od Tweru, w miejscu gdzie w 1991 r. odnaleziono zbiorowe mogiły Polaków zamordowanych wiosną 1940 r. Na obszarze o łącznej powierzchni 1,7 ha jest 25 zbiorowych mogił, w których spoczywają szczątki ponad 6,3 tys. jeńców obozu specjalnego NKWD w Ostaszkowie. Wśród nich m.in. funkcjonariuszy Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego, Straży Granicznej i Straży Więziennej, żołnierzy i oficerów Korpusu Ochrony Pogranicza i innych formacji wojskowych, pracowników administracji państwowej i wymiaru sprawiedliwości II Rzeczpospolitej, którzy po 17 września 1939 r. znaleźli się w sowieckiej niewoli. Część z pomordowanych policjantów, oficerów wojskowych i osób cywilnych spoczywa także na cmentarzach w Katyniu i Charkowie.

 

 

 

 

Źródło: MSWiA/policja.pl

 

Fot. Marek Krupa