Konferencja Szefów Policji Stolic Państw Nadbałtyckich w Warszawie

Data publikacji: 04.03.2016

Działania w sytuacji wystąpienia ataku terrorystycznego oraz zapobieganie i zwalczanie oszustw dokonywanych metodą „na wnuczka” oraz „na policjanta” to główne tematy Konferencji Szefów Policji Stolic Państw Nadbałtyckich organizowanej przez Komendę Stołeczną Policji. W spotkaniu wzięli udział szefowie stołecznych Policji z Helsinek, Rygi, Tallina, Wilna i Warszawy.

Tematyka tegorocznej konferencji dotyczyła zagrożeń terroryzmem. Podkreślano na niej, jak wielkie znaczenie ma współpraca międzynarodowa w kontekście eliminowania zagrożeń związanych z terroryzmem, a także wzajemna współpraca i wymiana doświadczeń.

W części poświęconej tematyce obrad zastępca Komendanta Stołecznego Policji mł. insp. Hubert Kowalczewski przedstawił strukturę i specyfikę działania Komendy Stołecznej Policji, a także omówił stan przygotowania i tryb działania jednostki w sytuacji wystąpienia ataku terrorystycznego. Natomiast zastępca naczelnika Wydziału Kryminalnego KSP nadkom. Sebastian Strzeżek przedstawił metody zapobiegania oszustwom dokonywanym metodą „na wnuczka” i „na policjanta” oraz omówił sposoby zwalczania tych oszustw.

Swoje prezentacje przedstawili też poszczególni delegaci. Każda kończyła się dyskusją, podczas której precyzowano wiele zagadnień i wyjaśniano kontekst organizacyjno-prawny podejmowanych przez Policję działań, charakterystyczny dla poszczególnych państw.

P.o. Komendanta Stołecznego Policji insp. Piotr Owsiewski podziękował delegatom za przybycie, zaangażowanie w dyskusję i wyraził nadzieję, że każda ze stron zdobędzie szereg nowych doświadczeń, co w efekcie przełoży się na poprawę bezpieczeństwa, nie tylko w nadbałtyckiej części Europy.

Cykliczna Konferencja Szefów Policji Stolic Państw Nadbałtyckich była organizowana już po raz czternasty. Spotkania odbywają się co roku na przełomie lutego i marca. Biorą w nich udział szefowie stołecznych Policji z takich krajów, jak: Finlandia, Estonia, Litwa, Łotwa i Polska. Celem jest omówienie wspólnych obszarów zainteresowań, problemów oraz bieżących doświadczeń, z których mogliby skorzystać wszyscy partnerzy. To również doskonała okazja do zacieśniania kontaktów pomiędzy uczestnikami konferencji.

Trzydniowa konferencja dla zagranicznych gości była również okazją do zwiedzenia Warszawy, poznania jej historii, a także zetknięcia się z polską kulturą.

 

 

Źródło: policja.pl