Informacyjny Serwis Policyjny

Bądź sprytniejszy od złodzieja

Zamieszczony Data publikacji 24.02.2016
Włamania do mieszkań, garaży, piwnic czy pojazdów, to negatywny bilans odnotowywany każdego dnia przez Policję na terenie całej Polski. Pomimo częstych akcji profilaktycznych wielokrotnie nagłaśnianych w mediach, zapominamy o kilku podstawowych zasadach, które mogłyby skutecznie zniechęcić potencjalnego włamywacza.

Dzięki temu, w konsekwencji można by było uchronić, się przed niepotrzebnym problemem i stratami finansowymi. Wielokrotnie podczas służby patrolowej policjanci informują na co należy zwracać uwagę i jak się  wystrzegać negatywnych zachowań.


Niejednokrotnie wydaje się nam, że wiemy już wszystko na ten temat, po czym wychodzimy na chwilę z mieszkania nie zamykając drzwi na klucz, czy pozostawiając uchylone okno.
Przedmioty wartościowe często wynosimy do piwnicy, która nie jest zabezpieczona   w odpowiedni sposób i opowiadamy sąsiadom, co w niej gromadzimy. 


Zdarza się nam pozostawiać na siedzeniu w pojeździe torbę z laptopem czy chociażby uchwyt do nawigacji na podszybiu – co wskazuje na fakt, że nawigacja może znajdować się w schowku, drzwiach pojazdu lub pod siedzeniem.

 

 Pamiętaj, Policja jest po to, żeby Ci pomóc, ale wiele zależy od Ciebie.

 

Jeżeli dojdzie do zdarzenia związanego z kradzieżą pamiętajmy, że jeżeli utracone przedmioty będą oznakowane, to ich odzyskanie będzie łatwiejsze. Jak to zrobić w łatwy i bezpłatny sposób? To proste, udaj się do właściwego miejscowo Komisariatu w swojej miejscowości. Każda jednostka prowadzi znakowanie przedmiotów wartościowych – nie tylko rowerów. 


Podczas znakowania na przedmiot nanoszony jest znak trwały, zabezpieczony dodatkowo naklejką informującą o tym, że przedmiot jest oznakowany. Następnie wygrawerowany symbol wprowadzany jest do bazy danych. 


Podczas interwencji, policjant sprawdzający np. rower, który został wcześniej oznakowany, może uzyskać informacje, że mienie pochodzi z przestępstwa. Przypominamy, że każdy przedmiot, zakupiony   z nieznanego źródła może pochodzić z kradzieży. Nie zapomnij o tym, że oznakowany przedmiot w tak widoczny sposób, może zniechęcać potencjalnego złodzieja.


Jeżeli zdecydujesz się na znakowanie swoich przedmiotów wartościowych i będziesz stosował się do podstawowych zasad  bezpieczeństwa, uchronisz swoje mienie i siebie samego przed niepotrzebnym stresem. 
Pamiętaj również, że najlepszą formą zabezpieczenia Twojego mienia – jest czujny sąsiad. Widzisz coś niepokojącego? Zadzwoń na Policję. Jutro złodziej może „odwiedzić” Ciebie.

 

Monika Malińska

Źródło: szczecin.policja.gov.pl

 
Tagi: poradnik
powrót
drukuj