Bądź sprytniejszy od złodzieja

Data publikacji: 24.02.2016

Włamania do mieszkań, garaży, piwnic czy pojazdów, to negatywny bilans odnotowywany każdego dnia przez Policję na terenie całej Polski. Pomimo częstych akcji profilaktycznych wielokrotnie nagłaśnianych w mediach, zapominamy o kilku podstawowych zasadach, które mogłyby skutecznie zniechęcić potencjalnego włamywacza.

Dzięki temu, w konsekwencji można by było uchronić, się przed niepotrzebnym problemem i stratami finansowymi. Wielokrotnie podczas służby patrolowej policjanci informują na co należy zwracać uwagę i jak się  wystrzegać negatywnych zachowań.


Niejednokrotnie wydaje się nam, że wiemy już wszystko na ten temat, po czym wychodzimy na chwilę z mieszkania nie zamykając drzwi na klucz, czy pozostawiając uchylone okno.
Przedmioty wartościowe często wynosimy do piwnicy, która nie jest zabezpieczona   w odpowiedni sposób i opowiadamy sąsiadom, co w niej gromadzimy. 


Zdarza się nam pozostawiać na siedzeniu w pojeździe torbę z laptopem czy chociażby uchwyt do nawigacji na podszybiu – co wskazuje na fakt, że nawigacja może znajdować się w schowku, drzwiach pojazdu lub pod siedzeniem.

 

 Pamiętaj, Policja jest po to, żeby Ci pomóc, ale wiele zależy od Ciebie.

 

Jeżeli dojdzie do zdarzenia związanego z kradzieżą pamiętajmy, że jeżeli utracone przedmioty będą oznakowane, to ich odzyskanie będzie łatwiejsze. Jak to zrobić w łatwy i bezpłatny sposób? To proste, udaj się do właściwego miejscowo Komisariatu w swojej miejscowości. Każda jednostka prowadzi znakowanie przedmiotów wartościowych – nie tylko rowerów. 


Podczas znakowania na przedmiot nanoszony jest znak trwały, zabezpieczony dodatkowo naklejką informującą o tym, że przedmiot jest oznakowany. Następnie wygrawerowany symbol wprowadzany jest do bazy danych. 


Podczas interwencji, policjant sprawdzający np. rower, który został wcześniej oznakowany, może uzyskać informacje, że mienie pochodzi z przestępstwa. Przypominamy, że każdy przedmiot, zakupiony   z nieznanego źródła może pochodzić z kradzieży. Nie zapomnij o tym, że oznakowany przedmiot w tak widoczny sposób, może zniechęcać potencjalnego złodzieja.


Jeżeli zdecydujesz się na znakowanie swoich przedmiotów wartościowych i będziesz stosował się do podstawowych zasad  bezpieczeństwa, uchronisz swoje mienie i siebie samego przed niepotrzebnym stresem. 
Pamiętaj również, że najlepszą formą zabezpieczenia Twojego mienia – jest czujny sąsiad. Widzisz coś niepokojącego? Zadzwoń na Policję. Jutro złodziej może „odwiedzić” Ciebie.

 

Monika Malińska

Źródło: szczecin.policja.gov.pl