GIODO: niefrasobliwość sprzyja kradzieżom tożsamości

Data publikacji: 24.02.2016

Wiele osób wciąż nie ma świadomości, że niefrasobliwie przekazując przy różnych okazjach informacje o sobie, np. wypożyczając sprzęt czy uczestnicząc w promocjach, naraża się na kradzież tożsamości – alarmuje zastępca GIODO Andrzej Lewiński.

Minister Lewiński uczestniczył we wtorek w Warszawie w konferencji „Administrator Bezpieczeństwa Informacji gwarantem stosowania przepisów o ochronie danych osobowych”.

Zastępca GIODO (Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych) przestrzega, że problem kradzieży tożsamości osiąga niebywałe rozmiary. Sprzyja temu - jak mówi - m.in. fakt, że wiele osób nie zastanawia się, że zestaw informacji zawierający imię i nazwisko, adres, numer dowodu osobistego oraz PESEL wystarczy przestępcy do podszycia się np. w celu zaciągnięcia pożyczki przez internet, wynajmu mieszkania, wypożyczenia samochodu czy spisania weksla.

GIODO przypomina, że należy unikać sytuacji, gdy ktoś kseruje nasz dowód osobisty lub spisuje z niego dane; niewskazane jest także podawanie swoich kompletnych danych.

Sytuacje takie są - jak podkreśla - wciąż powszechne np. w wypożyczalniach, które żądają dokumentów w zastaw za sprzęt sportowy, np. narty i kajaki czy w różnego rodzaju akcjach promocyjnych, kiedy ankieterzy obiecują udział w losowaniu nagród.

GIODO podkreśla, że pomysłowość przestępców jest coraz większa. Zagubienie dowodu lub jego kradzież to dziś, jak zaznacza Andrzej Lewiński, jedynie jedna z możliwości utraty swojej tożsamości.

Jedna ze skarg, która trafiła do Inspektora, dotyczyła sytuacji, gdy osoba podała swoje dane, odpowiadając na ofertę pracy. Zamiast propozycji zatrudnienia otrzymała harmonogram spłaty kredytu.

„Szereg incydentów dotyczy zbierania danych poprzez profilowanie wiedzy z różnych źródeł, włamywanie się do systemów i korzystanie z nieuczciwości pracowników mających dostęp do informacji o klientach” – wskazał.

Dlatego tak ważne jest, jak podkreślił, by administrator bezpieczeństwa informacji czy inspektor danych osobowych mieli ogromną wiedzę na temat nowych technologii.

„Kradzież tożsamości jest przestępstwem nowego milenium” – ocenia zastępca GIODO. Jak przypomina, w świetle przepisów kodeksu karnego, przestępstwem jest jednak tylko wtedy, gdy czyni szkody osobiste i majątkowe.

Zatrzymywanie czyjegoś dowodu osobistego, zgodnie z ustawą o dowodach osobistych, stanowi wykroczenie, które jest zagrożone karą ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo karą grzywny. W myśl przepisów, do zatrzymania prawa jazdy lub dowodu rejestracyjnego uprawnione są jedynie uprawnione podmioty, np. policja, i to tylko w ściśle określonych sytuacjach.

 

Źródło: PAP