Kajetan P. zatrzymany na Malcie

Data publikacji: 18.02.2016

Podejrzany o zabójstwo Kajetan P. został zatrzymany w stolicy Malty La Valetcie. Mężczyzna kontaktował się z urzędnikami konsulatu Tunezji i chciał przemieścić się do Afryki. Za Kajetanem P. wystawiono tzw. czerwoną notę Interpolu, która jest informacją dla policji innych krajów, że poszukiwany jest bardzo niebezpiecznym przestępcą. Informacja o poszukiwaniach dotarła za pośrednictwem Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji do policji w 190 krajach świata.

W zatrzymaniu Kajetana P. oprócz maltańskich policjantów brali udział także polscy policjanci - policyjna grupa pościgowa z Poznania oraz funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji.

 

 

Polscy policjanci śledzili drogę ucieczki, która wiodła przez Niemcy do Włoch, a następnie promem na Maltę.

 

P.o. Komendanta Głównego Policji mł. insp. Andrzej Szymczyk, powiedział, że podejrzewany o brutalne zabójstwo w stolicy był zaskoczony zatrzymaniem. Ujawnił, że poszukiwany mężczyzna został zatrzymany przez maltańskich funkcjonariuszy, którym asystowali funkcjonariusze z Polski, w czasie gdy P. wysiadał z autobusu. "Do zatrzymania doszło w sposób bezpieczny dla osób postronnych. Był całkowicie zaskoczony zatrzymaniem, posiadał przy sobie rzeczy osobiste, w tym nóż" – dodał mł. insp. Andrzej Szymczyk.

 

Z zebranych przez policjantów informacji wynikało, że mężczyzna chciał kontynuować ucieczkę. "Doszło do wymiany informacji z urzędnikami konsulatu Tunezji, bo według posiadanych informacji Kajetan P. chciał opuścić Maltę i udać się do Afryki. Nie wiemy, czy ktoś mu pomagał w ciągu podróży przez Europę" – powiedział p.o. Komendanta Głównego Policji dodając, że szczegóły wyjaśni śledztwo. Powiedział również, że Policja prowadziła w tej sprawie szeroko zakrojoną współpracę międzynarodową. "Wykorzystywaliśmy dostępne metody operacyjne i procesowe" - zapewnił mł. insp. Szymczyk, nie ujawniając szczegółów.

 

Policji sukcesu gratulował szef MSWiA Mariusz Błaszczak. "Dziękuję za profesjonalizm, zaangażowanie i ofiarność, że przez pół Europy tropili człowieka podejrzanego o wstrząsającą zbrodnię. Dziękuję polskim policjantom za to, że są profesjonalni, że świetnie współpracują z policją innych państw, że potrafią być skuteczni i że dbają o bezpieczeństwo polskich obywateli. To świadectwo, że Policja nie zajmuje się sobą, tylko stoi na straży bezpieczeństwa kraju" – powiedział.

 

 

Briefing prasowy ministra MSWiA Mariusza Błaszczaka oraz p. o. Komendanta Głównego Policji mł. insp. Andrzeja Szymczyka ►

 

Źródło:policja.pl