Insp. Tomasz Miłkowski komendantem wojewódzkim w Krakowie

Data publikacji: 03.02.2016

Insp. Tomasz Miłkowski objął we wtorek stanowisko małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dotychczasowy komendant nadinsp. Mariusz Dąbek został odwołany ze stanowiska przez Ministra Spraw Wewnętrznych, na wniosek Komendanta Głównego Policji.

W uroczystości wprowadzenie nowego komendanta wojewódzkiego uczestniczył wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński. Podziękował on nadinsp. Mariuszowi Dąbkowi, który odchodzi na emeryturę za „wieloletnią, pełną oddania służbę w policji”. „Tę rolę wypełniał dobrze, najlepiej jak potrafił i jak na to warunki pozwalały” - ocenił.

Nowemu komendantowi wiceszef MSWiA życzył „dobrego okresu w małopolskiej i polskiej Policji i tego, żeby jak najlepiej potrafił wypełnić niemałe oczekiwania”. Według niego najważniejszym zadaniem, jakie stoi w tym roku przed małopolską policją jest zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

„Będzie to wydarzenie ważne, wielkie dla wszystkich Polaków, młodzieży z całego świata i stanowi wielkie wyzwanie dla wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Do tego musimy się dobrze przygotować” - zaznaczył Zieliński.

Komendant Główny Policji insp. Zbigniew Maj podczas uroczystości złożył podziękowania poprzedniemu komendantowi małopolskiemu, a o jego następcy mówił: „Myślę, że kompetencje, które posiada i profesjonalizm w zupełności wystarczą, żeby kierować tak zaszczytną jednostką, jaką jest małopolska Policja”.

„Przed wami wspólne potężne zadane: Światowe Dni Młodzieży. To największe wyzwanie dla polskiej policji - takiego zabezpieczenia polska Policja jeszcze w historii nie miała, jestem przekonany i wierzę, że spokojnie dacie radę i to zadanie zostanie wykonane w 100 procentach” - mówił komendant do małopolskich policjantów.

Insp. Tomasz Miłkowski zwrócił uwagę, że jest dziewiątym małopolskim komendantem policji. „Zmiana jest naturalnym elementem życia i często nie wynika z tego, że ktoś coś robi źle” - mówił. Według niego najważniejszym strategicznym wyzwaniem dla garnizonu będą Światowe Dni Młodzieży, ale są też cele codzienne i bieżące. „To jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom tego województwa” - podkreślił Miłkowski.

Jak poinformował PAP w poniedziałek p.o. rzecznik Komendanta Głównego Policji mł. insp. Marcin Szyndler, dotychczasowy komendant małopolski nadinsp. Mariusz Dąbek został odwołany ze stanowiska przez Ministra Spraw Wewnętrznych, na wniosek Komendanta Głównego Policji. Jako przyczyny odwołania podał "prawo doboru współpracowników przez szefa policji".

W zeszłym tygodniu wnioski o przejście na emeryturę złożyli dwaj zastępcy Dąbka: nadzorujący pion kryminalny inspektor Andrzej Płatek i pion logistyki inspektor Jacek Fabisiak.

Dąbek był komendantem wojewódzkim Policji w Krakowie od lutego 2012 r. Kilka miesięcy później w lipcu 2012 r. otrzymał nominację na stopień generalski. Jesienią 2013 r. chciał odejść z Policji - ze względów osobistych, jednak pozostał na stanowisku.

Insp. Tomasz Miłkowski służbę w policji rozpoczął w 1991 roku. Po ukończeniu w 1995 r. Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie pracował m.in. w wydziale ds. przestępczości gospodarczej w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Od 2000 roku związany był ze Szkołą Policji w Katowicach, m.in., jako zastępca komendanta tej placówki. Ostatnio był zastępcą komendanta wojewódzkiego policji we Wrocławiu. Insp. Miłkowski jest doktorem nauk prawnych.

 

fot. Zespół Prasowy KWP w Krakowie

Źródło: PAP