Bezpieczne Ferie 2016

Data publikacji: 29.01.2016

Od 30 stycznia do 14 lutego w województwie mazowieckim trwać będą ferie zimowe. W tym czasie, aby zapewnić dzieciom i młodzieży bezpieczeństwo, stołeczni policjanci w ramach działań prewencyjnych pn. „Bezpieczne Ferie 2016” skontrolują miejsca zorganizowanego wypoczynku najmłodszych oraz autokary wiozące dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek.

Większa liczba funkcjonariuszy Policji oraz innych służb np. Inspekcji Transportu Drogowego zadba podczas ferii o bezpieczeństwo na warszawskich ulicach. Podobnie jak w roku ubiegłym, uruchomiony zostanie także w wyznaczonych godzinach posterunek kontrolny przy "Torwarze". Od 29 stycznia do 14 lutego funkcjonariusze sprawdzać będą tam stan techniczny autokarów i trzeźwość kierujących.

 

Harmonogram Wystawiania Posterunku Kontrolnego „Torwar” w dniach 29 stycznia -14 lutego 2016 roku przy ul. Łazienkowskiej - parking przed Towarem:

29 stycznia – w godz. 6.00-10.00 WRD, w godz. 7.00-20.00 ITD

30 stycznia – w godz. 6.00-10.00 WRD KSP i ITD

31 stycznia– w godz. 6.00-10.00 WRD KSP i ITD

1-5 lutego w godz. 6.00-9.30 ITD

6-14 lutego w godz. 6.00-10.00 WRD KSP

 

Oznaczenia:

WRD KSP – Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji

ITD - Inspektorat Transportu Drogowego: telefon (22) 831-60-82; (22) 831-39-18.

 

Poza wyznaczonymi powyżej godzinami, policjanci dojadą na miejsce wyjazdu autokaru, po uprzednim uzgodnieniu terminu.

Telefonować można pod numery Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji:

(22) 603-77-18 - poniedziałek - piątek w godz. 8.00-16.00

(22) 603-77-55 - po godz. 16.00 oraz w sobotę i niedzielę (czynny całą dobę)

 

Zachęcamy do skorzystania także ze strony https://bezpiecznyautobus.gov.pl. „Bezpieczny Autobus" to usługa realizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, która pozwala sprawdzić podstawowe dane na temat autobusu lub autokaru. Dzięki temu przed wyjazdem na wycieczkę można się upewnić, czy autobus, którym my lub nasi bliscy będą jechać, ma ważne badanie techniczne, aktualne OC oraz czy jest oznaczony jako wycofany z ruchu. Otrzymany raport można łatwo zapisać i wydrukować. Informacje o autobusie można otrzymać całkowicie bezpłatnie.

 

Poradnik:

- Upewnijmy się, że przygotowaliśmy samochód do podróży. Przed wyjazdem sprawdźmy stan techniczny samochodu. Wizyta w stacji diagnostycznej nie zajmie dużo czasu, a naprawienie ewentualnych drobnych usterek pozwoli bezpiecznie dojechać do miejsca wypoczynku. Zaplanujmy trasę przejazdu z uwzględnieniem przerw na odpoczynek, sprawdźmy aktualne informacje o remontach i budowach na wyznaczonej trasie.

- Koniecznie sprawdźmy ważność ubezpieczenia OC, wymagane wyposażenie oraz stan koła zapasowego, dopasujmy fotelik do sylwetki dziecka. Jeśli znajdziemy na to wszystko czas, unikniemy w podróży przykrych niespodzianek. Przed wyjazdem w trasę dobrze wypocznijmy.

- Nie wszystkie dzieci jednak wyjadą z miasta. Część pozostanie w miejscu zamieszkania. Z pewnością wiele z nich skorzysta z lodowisk, torów saneczkowych czy innych form zorganizowanego wypoczynku. Niestety niektóre z dzieci nie bacząc na swoje bezpieczeństwo będą wchodzić na zamarznięte rzeki i jeziora. O tym, jak może zakończyć się takie brawurowe zachowanie, nikogo nie trzeba przekonywać.

- Rozmawiajmy z dzieckiem, dziecko świadome to dziecko bezpieczne!

- Uczulmy dziecko na zagrożenie związane z osobami nowo poznanymi, które mogą okazać się niebezpieczne.

- Ostrzeżmy dziecko o niebezpieczeństwie, jakie niosą za sobą narkotyki, papierosy, alkohol, pamiętając, że ferie sprzyjają pierwszym kontaktom z nimi.

- Przypomnijmy dzieciom o tym, że nie wolno ryzykować zjeżdżania z górek i pagórków położonych w pobliżu dróg czy rzek i jezior.

- Nie bądźmy lekkomyślni, nie organizujmy kuligu polegającego na doczepianiu sanek do samochodu lub traktora.

- Zadbajmy o to, by dziecko nosiło elementy odblaskowe.

- Przypomnijmy dziecku podstawowe zasady drogowe obowiązujące podczas przechodzenia przez jezdnię czy poruszania się wzdłuż ruchliwej drogi.

- Wytłumaczmy dzieciom, jakie niebezpieczeństwa czyhają na dzieci bawiące się w okolicy ulicy, zamarzniętym jeziorze, rzece.

 

Rady dla najmłodszych:

- do zjeżdżania i ślizgania wybieraj tylko miejsca do tego przeznaczone, usytuowane z dala od ulicy, stawów i rzek.

- nigdy nie ślizgaj się po zamarzniętej rzece, jeziorze - nie wiesz, jak gruba jest warstwa lodu.

- nie wbiegaj na lód, który już się pod kimś załamał. Gdyby lód zaczął pękać, połóż się na nim, w celu rozłożenia ciężaru ciała. W przypadku, gdy lód się załamie:

- nie wpadaj w panikę,

- nie wykonuj zbędnych ruchów,

- działaj szybko i zdecydowanie,

- złap się krawędzi lodu, wykonuj nogami ruchy pływackie do czasu, aż ciało przyjmie pozycję poziomą,

- staraj się wypełznąć na lód,

- trzymaj się mocno podanego lub rzuconego sprzętu.

- zawsze informuj rodziców i opiekunów o trasie dojścia i powrotu z miejsca spędzania wolnego czasu.

Pamiętaj, że dzięki elementom odblaskowym będziesz lepiej widoczny dla uczestników ruchu drogowego i bezpieczniejszy.

 

POMOCY SZUKAJ POD NUMERAMI TELEFONÓW ALARMOWYCH

997 - Policja

998 - Państwowa Straż Pożarna

999 - Pogotowie Ratunkowe

112 - numer alarmowy

Źródło: KSP