... bo człowiek jest najważniejszy

Data publikacji: 15.01.2016

Do XIV ogólnopolskiego finału konkursu „Barwy wolontariatu” zakwalifikowali się policyjni wolontariusze ze Szkoły Policji w Słupsku. Bezinteresowna pomoc i działania na rzecz drugiego człowieka znalazły uznanie na szczeblu ogólnokrajowym. Zwycięzców konkursu poznamy na początku lutego.

W 2015 r. po raz pierwszy w historii słupskiej szkoły, wolontariusze wzięli udział w konkursie „Barwy Wolontariatu”. Zajęli I miejsce na etapie regionalnym i zakwalifikowali się do etapu ogólnopolskiego.

Działalność wolontariuszy Szkoły Policji w Słupsku obejmuje też akcje mające wspomagać osoby znajdujące się w ciężkiej sytuacji zdrowotnej. Policjanci honorowo oddają krew oraz rejestrują się w bankach dawców szpiku. W ten sposób w ubiegłym roku oddali ponad 710 litrów krwi a w banku dawców szpiku zarejestrowało się 350 policjantów i pracowników cywilnych szkoły.

Szkolenie nowych policyjnych kadr, zmierza do tego, aby przygotować do służby w Policji nie tylko dobrze wykształconych, posiadających wiedzę policyjną i prawną policjantów, ale również, by kształtować w nich oczekiwane postawy etyczne, umiejętność dostrzegania w codziennej służbie potrzeb innych osób a w szczególności tych najsłabszych.

Wśród nas zawsze znajdą się osoby, które potrzebują naszego wsparcia, pomocy, uśmiechu. Czasami są to dzieci, czasami osoby osamotnione, schorowane, zapomniane przez swoich najbliższych czy też ofiary przestępstw. Policjanci i słuchacze słupskiej szkoły nigdy o nich nie zapominają. Systematycznie niosą pomoc pensjonariuszom Domu dla Osób Bezdomnych im. św. Brata Alberta i Domu Interwencji Kryzysowej w Słupsku.

Wolontariusze w niebieskich mundurach organizują okolicznościowe i świąteczne podarunki dla dzieci przebywających na oddziale dziecięcym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku, w świetlicy środowiskowej PCK oraz dla dzieci z najuboższych rodzin powiatu słupskiego.

Ogólnopolski konkurs „Barwy Wolontariatu” to akcja organizowana cyklicznie od 2001 r. przez Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu. Udział w konkursie daje możliwość zaprezentowania wyjątkowych wolontariuszy i ciekawych akcji wolontariackich, pozwala promować miejsca wzorowo współpracujące z wolontariuszami oraz nagradzać firmy wdrażające najlepsze programy wolontariatu pracowniczego.

 

Źródło: slupsk.szkolapolicji.gov.pl / wolontariat.org.pl