Szef MSWiA: ustawa o Policji niezbędna

Data publikacji: 04.01.2016

4 stycznia br. szef MSWiA Mariusz Błaszczak był gościem „Sygnałów dnia” w PR1 Polskiego Radia. Mówił m.in. o nowelizacji ustawy o Policji.

Przyznał, że przepisy muszą być wprowadzone przed 6 lutego 2016 r.  Jeszcze w lipcu 2014 r. Trybunał Konstytucyjny uchylił przepisy dotyczące stosowania technik operacyjnych przez służby. Trybunał dał parlamentowi 18 miesięcy na wprowadzenie odpowiedniego prawa, co nie zostało spełnione przez poprzednią koalicję.

- Stoimy przed perspektywą, że jeżeli przed 6 lutego 2016 r. to prawo nie zostanie przyjęte, to od 7 lutego służby będą sparaliżowane – tłumaczył minister Mariusz Błaszczak.

Jak podkreślił, proponowane przepisy ograniczają możliwości stosowania technik operacyjnych przez służby - będą mogły być stosowane maksymalnie przez 18 miesięcy. Obecnie może to trwać dłużej. Minister przypomniał, że nowe prawo nie przewiduje inwigilacji internetu.

Szef MSWiA mówił także o roli służb podczas zbliżającego się Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podkreślił, że ich działalnością podczas akcji charytatywnych jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa. Minister dodał, że funkcjonariusze nie mają zakazu udziału w finale WOŚP.

Zapis całej rozmowy