1 mln od MSWiA na nagrody dla szeregowych funkcjonariuszy

Data publikacji: 27.11.2015

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński zapowiedział dziś, że resort przyzna nagrody dla szeregowych funkcjonariuszy, którzy dobrze i ofiarnie pełnią służbę. - Jeszcze do końca roku przyznamy nagrody policjantom, którzy stanowisk kierowniczych nie pełnią - powiedział.

Poinformował, że średnia wysokość takiej nagrody wyniesie ok. 2,5 tys. zł. Pula - z której mają być przyznane - to, jak sprecyzował - ok. 1 mln zł (z tych środków mają być też do końca roku przyznawane zapomogi).

Takie osoby będzie mogła zgłaszać do MSWiA nie tylko Policja, ale też samorządy lub obywatele. Resort takie zgłoszenia będzie sprawdzać.

Jarosław Zieliński poinformował również, że MSWiA cofnęło decyzję o wyższych dodatkach dla kierownictwa służb, którą podjęła odchodząca minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska. Podał, że kwoty dodatków wyniosły od kilkuset do 2 tys. zł; średnio - tysiąc zł. Poinformował, że od 1 grudnia przywrócona zostanie poprzednia wysokość dodatków. Ocenił, że wzrost dodatków w tym przypadku - choć może nie powoduje wielkich skutków finansowych - przekładałby się np. na wzrost przyszłych emerytur komendantów i wicekomendantów.

- Policjant nie zarabia w Polsce dużo. Zasadnicze wynagrodzenie na początku służby to 1980 zł i cztery grosze. To zasadnicza płaca policjanta. Średnie wynagrodzenie komendantów wynosi dzisiaj koło 14 tys. zł - to chyba nie jest nisko. W związku z tym naprawdę ta podwyżka nie była konieczna - powiedział wiceminister.