Najnowszy numer miesięcznika "Prokuratura i Prawo" (październik 2015 r.)

Data publikacji: 27.10.2015

„95 lat służb policyjnych w Polsce, "Dziecko - ofiara przestępstwa w postępowaniu karnym", „Kryteria dostępu do informacji publicznej” to wybrane tytuły artykułów w najnowszym numerze czasopisma "Prokuratura i Prawo".

W tym numerze szczególnie polecamy artykuł autorstwa prokuratora Pawła Opitka z prokuratury rejonowej w Krakowie pt. „Przestępstwo skimmingu”.

W artykule autor omawia kwestię bezpieczeństwa funkcjonowania kart płatniczych na rynku pod kątem przestępstwa skimmingu. Wyjaśnia na czym polega skimming, czyli nielegalne kopiowanie paska magnetycznego oryginalnej karty płatniczej, na którym zapisane są m.in. : numer karty, data jej ważności oraz kod potrzebny do realizacji transakcji. Omawia przeobrażenia tego zjawiska w Europie i na świecie. Wnioski teoretyczne opiera na przedstawianych wynikach z badań konkretnych spraw karnych dotyczących skimmingu. Jak ocenia, skuteczne ściganie skimmingu zależy od współpracy międzynarodowej, żmudnych działań operacyjno-procesowych, a także od działań sektora finansowego ukierunkowanych na zwiększenie bezpieczeństwa obrotu bezgotówkowego, w tym transakcji w internecie.

Najnowszy numer czasopisma, a także numery archiwalne są dostępne także w wersji elektronicznej na stronie internetowej Prokuratury Generalnej w zakładce Prokuratura i Prawo, a także na stronie internetowej Instytutu Ekspertyz Sądowych.

Zachęcamy do lektury!


Źródło: pg.gov.pl

 

Artykuły

Materiały szkoleniowe

Recenzje

Glosy

Sprawozdania i informacje