Nowy sprzęt do ujawniania śladów daktyloskopijnych

Data publikacji: 22.10.2015

Dwie cyjanoakrylowe komory laboratoryjne trafiły do Zakładu Daktyloskopii i Osmologii Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Lublinie. Są to jedne z najnowocześniejszych i zaawansowanych technologicznie urządzeń służących do ujawniania śladów daktyloskopijnych.

Prawidłowo zabezpieczony na miejscu zbrodni ślad pozwala wyjaśnić nawet najbardziej zawikłaną sprawę, a rozwój metod badawczych i technologii sprawia, że powiedzenie „zbrodnia doskonała” odchodzi do lamusa. Na policyjny sukces w kontekście wykrycia sprawcy przestępstwa ma zatem zarówno człowiek – policyjny  technik kryminalistyki i sposób zabezpieczenia przez niego ujawnionego śladu oraz – technika. Dzięki dzisiejszym metodom laboratoryjnym wykorzystywanym w kryminalistyce, łatwiej jest udowodnić winę przestępcy, przedstawiając niezbite dowody oparte na prawach nauki.

Już niebawem z tych nowych możliwości technologicznych w wykrywaniu śladów będą mogli korzystać policyjni eksperci. Urządzenia te to  nowoczesny, zaawansowany technologicznie sprzęt, którego zadaniem jest ujawnienie odbitek śladów daktyloskopijnych. Chodzi tu o ślady linii papilarnych, czerwieni wargowej, małżowiny usznej czy śladów rękawiczek, pozostawionych na miejscu popełnienia przestępstwa, a następnie zabezpieczonych do celów procesowych.

Działanie tego sprzętu  polega na realizacji w komorach procesu polimeracji umieszczonych tam cyjanoakrylów. Dzieje się to w wyniku poddania tej substancji wysokiej temperaturze min. 120° C. W tak wysokiej temperaturze i przy dużej wilgotności estry kwasu cyjanoakrylowego w zetknięciu z umieszczonym w komorze zabezpieczonym materiałem polimeryzują, uwidaczniając trwały, biało-szary osad , czyli ślady linii papilarnych.

Ta metoda pozwala na odzyskanie odcisków z rożnych powierzchni, a co istotne umożliwia wykrywanie śladów daktyloskopijnych po kilku miesiącach, a nawet latach. Taki wykryty  ślad zostaje następnie zabezpieczony i  poddany porównaniu z odciskami linii papilarnych podejrzanego. A ponieważ wiadomo, że nie ma na świecie dwóch osób o identycznej charakterystyce linii papilarnych, proces wykrywczy kończy się sukcesem.

Cyjanoakrylowe komory laboratoryjne zostały pozyskane dzięki projektowi „Kryminalistyka - wspólne wyzwania dla organów ścigania w UE" w ramach programu szczegółowego Komisji Europejskiej "Zapobieganie i walka z przestępczością" (ISEC). Oprócz komór, policyjne laboratorium wzbogaciło się także o przenośny oświetlacz kryminalistyczny i komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem graficznym, projektor multimedialny z ekranem oraz walizkę kryminalistyczną.

Zanim jednak nowe urządzenia będą spełniały swoją funkcję, najpierw eksperci z policyjnego laboratorium będą je testować. Od kilku dni w Lublinie odbywają się warsztaty szkoleniowe. Biorą w nich udział przedstawiciele policyjnych laboratoriów z krajów partnerskich projektu:  Litwy, Łotwy, Rumunii i Węgier, a także przedstawiciele prokuratury okręgowej i apelacyjnej w Lublinie.