Mistrzyni w szermierce

Data publikacji: 15.08.2009

W Policji pracuje od 5 lat. Na co dzień jako technik Wydziału ds. Ochrony Informacji Niejawnych w Komendzie Miejskiej Policji w Lublinie pochłania ją praca przy obiegu setek dokumentów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że choć Pani Renata Burdon jest osobą niepełnosprawną, w życiu prywatnym pochłania ją dosyć niecodzienne hobby. Od wielu lat trenuje szermierkę. Na swoim koncie ma już kilka medali, choćby srebro zdobyte na lipcowych Mistrzostwach Europy.

Pani Renata przyznaje, że szermierka to jej pasja i nie wyobraża sobie trenowania innej dyscypliny sportu. Sportem zajmuje się niemal całe życie. W latach dziewięćdziesiątych uczestniczyła w wielu  maratonach na wózkach inwalidzkich. Zdobyła nawet Mistrzostwo Polski. W międzyczasie pojawiła się myśl o  łucznictwie. Jednak jako osoba o wyjątkowym temperamencie, pełna energii i dynamizmu, po kilku próbach zrezygnowała. Postawiła na szablę i szpadę. Nie żałuje wyboru. Szermierkę trenuje już kilka lat.

Początki nie były łatwe, szczególnie dla osoby z niepełnosprawnością ruchową. Ponieważ mieszka w Lublinie, gdzie nie było i nie ma klubów, jeździła na zgrupowania do Centrum Kształcenia i Rehabilitacji w Konstancinie. Choć podróże były męczące to silna wola i zawziętość nie pozwoliły jej zrezygnować. Od końca 2008 roku zmieniła miejsce treningów. Teraz jeździ do Warszawy, gdzie trenuje  w Integracyjnym Klubie Sportowym.  W wolnych chwilach, kiedy nie pracuje, przebywa właśnie tam. Na treningach daje z siebie wszystko. Raz ćwiczyła nieprzerwanie 7 godzin z szablą. Nie zauważyła, że minęło tyle czasu.

Ciągle uczestniczy w integracyjnych zawodach. Jej zaangażowanie i wytrwała praca nie idą na marne. Pani Renata może pochwalić się kilkoma medalami. W ubiegłym  miesiącu wzięła udział w Mistrzostwach Europy w szermierce na wózkach, które odbyły się w warszawskim hotelu Marriott. Uczestniczyło w nich 120 zawodniczek i zawodników z 12 państw. Pani Renata w zawodach indywidualnych wywalczyła srebrny medal w szabli.

Renata Burdon jest uważana za jedną z najbardziej utytułowanych polskich zawodniczek. W tym roku została powołana do kadry narodowej i brała już udział w Pucharze Świata we Włoszech, gdzie walcząc szpadą nabyła szereg kolejnych doświadczeń. 

Tak jak u każdego sportowca, przed nią dosyć pracowity sezon. Przygotowuje się już do kolejnych zawodów Pucharu Świata, które odbędą się jeszcze w tym roku w Warszawie i Indiach. Za rok startuje w kolejnych, piątych już zawodach z tego cyklu (m. in. w Kanadzie i Niemczech) oraz Mistrzostwach Świata, które odbędą się w Paryżu. Tam obok szermierzy na wózkach o swoje medale będą walczyć także szermierze pełnosprawni. Pani Renata Burdon nie marnuje okazji i tak jak w każdy wolny weekend jeździ na zgrupowania. Od wczoraj doskonali swoje umiejętności na letnim zgrupowaniu w Cetniewie.

Źródło: KWP Lublin