Ogólnopolski bieg mundurowych z okazji 25-lecia ustawy o Policji

Data publikacji: 15.09.2015

Już po raz szósty Krynica Zdrój zaprosiła biegaczy i kibiców z kraju i zagranicy na festiwal biegowy. Od 11 do 13 września br. pasjonaci tego rodzaju aktywności mogli wziąć udział w ponad 20 różnych biegach m.in. biegu kobiet, biegu przebierańców czy biegu w krawacie.

Program festiwalu przygotowany był tak, aby każdy mógł wybrać coś dla siebie w zależności od własnych możliwości i przygotowania. Dlatego pojawiły się takie biegi jak Iron Run,  bieg 7 Dolin – ultramaraton na dystansie 100km, ultramaraton na dystansie 64 km,  bieg górski na dystansie 34 km, maraton,  półmaraton,  bieg na dystansie 15 kilometrów, bieg na Jaworzynę czy bieg nocny.

W tej największej imprezie biegowej w Polsce od lat biorą też udział policjanci, żołnierze i przedstawiciele pozostałych służb mundurowych. Dlatego w ramach jednego z najpopularniejszych biegów festiwalu „Życiowej Dziesiątki” odbył się również ogólnopolski bieg mundurowych o puchar Komendanta Głównego Policji z okazji 25-lecia ustawy o Policji. Organizatorem biegu była Komenda Główna Policji i IPA. Rozszerzony program „Życiowej Dziesiątki” pozwolił na sportową rywalizację w gronie policjantów, strażaków, celników, żołnierzy, funkcjonariuszy służby więziennej czy straży granicznej. Prawo do startu mieli również pracownicy cywilni formacji mundurowych.

Trasa najszybszego biegu w Polsce na dystansie 10 kilometrów przebiegała z Krynicy Zdroju do Muszyny i prowadziła przez górki, opadając między startem a metą o 128 metrów. Najszybszą zawodniczką w biegu mundurowych była Anna Ficner (36:07) – policjantka Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego z Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi, a najszybszym zawodnikiem Szymon Kulka z Wydziału Prewencji z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, który ustanowił swój rekord życiowy na tym dystansie (28:31). Na szczególne uznanie zasługuje fakt, że Szymon Kulka klasyfikowany w ramach biegu głównego „Życiowej Dziesiątki” okazał się najszybszym z polskich zawodników, zajmując trzecie miejsce za startującymi w biegu Kenijczykami.

Za wybitne osiągnięcia, a szczególnie za reprezentowanie polskiej Policji w zawodach sportowych i turniejach w Europie i na świecie wyróżniono też najlepszych policyjnych sportowców. Nagrody ufundowane przez organizatora Festiwalu Biegów otrzymali:

Piotr Pacholski – kapitan reprezentacji polskiej Policji w piłce nożnej. Sierżant Policji pełniący na co dzień służbę w Ogniwie Patrolowo-Interwencyjnym Komisariatu Policji w Czerwionce-Leszczynach wielokrotnie reprezentował polską Policję w meczach na turniejach krajowych i międzynarodowych. Dziesiątki meczów z policyjną reprezentacją Piotr rozegrał z opaską kapitana, zdobywając brązowy medal mistrzostw Europy w Wilnie, srebrny medal w bardzo silnie obsadzonym turnieju w Mołdawii. Zaangażowanie Piotra Pacholskiego przyczyniło się do zwycięstwa nad mistrzami świata – reprezentacją niemieckiej Policji w piłce nożnej – w meczu międzypaństwowym w 2014 roku.

Andrzej Kocyła – funkcjonariusz Wydziału Konwojowego KWP we Wrocławiu, który jest czterokrotnym mistrzem świata służb mundurowych w wyciskaniu sztangi leżąc, mistrzem Europy służb mundurowych i 11-krotnym mistrzem Polski. Andrzej jest trzykrotnym rekordzistą świata, z wynikami 220, 230 i 238 kg. Ten ostatni rekord, który został ustanowiony w 2013 roku w Belfaście nie został dotąd pobity.

Piotr Pietraschke – pełni służbę w Szkole Policji w Słupsku. To policyjny długodystansowiec, który wielokrotnie reprezentował polską Policję w różnych biegach: ulicznych, przełajowych czy maratonach w Polsce i zagranicą. Wielokrotny medalista w kategorii indywidualnej i drużynowej. Mistrz Polski Policji w maratonie, zwycięzca maratonu „Komandosa”. Zajął czwarte miejsce w maratonie Mistrzostw Europy Policji w Grazu.

W  imieniu Komendanta Głównego Policji  nagrody wręczali: pierwszy zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Paweł Dzierżak, zastępca komendanta miejskiego Policji w Nowym Sączu mł. insp. Krzysztof Tybor oraz koordynator Komendanta Głównego Policji ds. sportu i rekreacji w Policji insp. Andrzej Kuczyński.