Portal informacyjny o darmowej pomocy prawnej

Data publikacji: 15.09.2015

Od początku 2016 roku w Polsce zacznie funkcjonować system darmowej pomocy prawnej. W ponad 1500 punktach na terenie całego kraju m.in. adwokaci i radcowie prawni będą udzielać bezpłatnych porad prawnych. Już teraz uruchomiony został portal www.darmowapomocprawna.ms.gov.pl z najważniejszymi informacjami na ten temat.

Na stronie internetowej poświęconej darmowej pomocy prawnej znajdują się informacje komu, w jakich przypadkach i w jakim zakresie przysługiwać będzie nieodpłatna pomoc prawna. Od początku 2016 r. znajdzie się tam również wykaz 1524 punktów darmowej pomocy prawnej (z podziałem na województwa). Na stronie www.darmowapomocprawna.gov.ms.pl znajdują się również odpowiedzi na pytania związane z funkcjonowaniem systemu, a także jego założeniami.

Dodatkowo portal jest miejscem, gdzie podmioty zainteresowane świadczeniem nieodpłatnej pomocy prawej będą mogły zapoznawać się z informacjami dotyczącymi procesu i wymogów, na podstawie których będzie można świadczyć pomoc prawną w ramach systemu.

Istotne jest, że obok informacji na temat przedsądowej, bezpłatnej pomocy prawnej, na stronie znajdują się również podstawowe formularze, wzory czy publikowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości poradniki i broszury oraz inne materiały edukacyjno-promocyjne.

Ze strony pobrać można także materiały informacyjne o systemie darmowej pomocy prawnej – spoty informacyjne, infografiki oraz prezentację multimedialną.

 

Biuro pomocy prawnej w Kancelarii Prezydenta

Pod koniec września w Kancelarii Prezydenta RP zostanie otwarty punkt Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej, w którym będą przyjmowani interesanci. Zapisy na spotkania odbywać się będą telefonicznie.

Rejestracja osób zainteresowanych osobistym kontaktem z pracownikami i współpracownikami Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP rozpoczyna się we wtorek 15 września. Tego dnia uruchomiony zostanie numer telefonu 22 695-11-11, czynny w godzinach 9.00-15.00.

Ponieważ obsługa obywateli będzie odbywała się między innymi w Pałacu Prezydenckim, procedury bezpieczeństwa umożliwiają wejście wyłącznie po wcześniejszym telefonicznym umówieniu spotkania na konkretny dzień i godzinę.

Osoby przyjeżdżające na spotkanie proszone są o zabranie:

  • dokumentu tożsamości,
  • kopii zgromadzonej dokumentacji, która jest istotna dla sprawy (pisma z urzędów, decyzje), co umożliwi analizę sytuacji pracownikowi Biura.

 

Czytaj także:

 

Źródło: ms.gov.pl, prezydent.pl