Współpraca polsko-ukraińska

Data publikacji: 03.09.2015

W Łucku na Ukrainie odbyła się uroczystość przekazania tamtejszej policji 38 nowych samochodów Isuzu. Polskim i ukraińskim funkcjonariuszom za współdziałanie na terenach przygranicznych podziękował obecny na Ukrainie wiceminister Grzegorz Karpiński.

- Cieszę się, że mogę uczestniczyć w przekazaniu 38 specjalistycznych samochodów osobowo-terenowych zakupionych przez stronę polską, które będą użytkowane w obwodzie wołyńskim przez miejscową policję. Dzisiejsza uroczystość stanowi zamknięcie realizowanego wspólnie przez Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie i Zarząd Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy projektu Razem na rzecz bezpieczeństwa województwa lubelskiego i obwodu wołyńskiego – powiedział wiceszef MSW podczas uroczystości na Placu Zamkowym.

W ramach projektu zakupiono 38  samochodów 38 terenowo-osobowych marki ISUZU  wraz z wyposażeniem. W autach znajdą m.in. kamery cyfrowe i termowizyjne, aparaty fotograficzne czy walizki kryminalistyczne. Sprzęt przeznaczony jest do zapobiegania i zwalczania przestępczości zorganizowanej oraz przemytu (ludzi, zwierząt i papierosów).

Łączna wartość zakupionych przez stronę polską aut i wyposażenia wyniosła 5 mln 600 tys. zł. Zakup realizowany był w ramach polsko-ukraińskiego projektu i został sfinansowany z Programu współpracy transgranicznej Polska–Białoruś–Ukraina 2007-2013” Unii Europejskiej.

Jak zaznaczył wiceminister Grzegorz Karpiński, zakup aut, to nie jedyne działanie w ramach projektu. - Ponad 100 funkcjonariuszy zajmujących się walką z przestępczością zorganizowaną z województwa lubelskiego i obwodu wołyńskiego zwiększyło swoją wiedzę podczas warsztatów specjalistycznych – zaznaczył wiceszef MSW. Przypomniał także, że prócz aut dla strony ukraińskiej, zakupiono 42 samochody, które trafiły do KWP w Lublinie. Projekt był także okazją do zacieśnienia współpracy pomiędzy funkcjonariuszami obu państw. Jest to szczególnie ważne we współdziałaniu w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości transgranicznej.

- Walka z przestępczością zorganizowaną, przemytem czy nielegalną migracją wymaga współpracy z państwami sąsiadującymi, wzajemnej wymiany informacji o zagrożeniach, wsparcia technicznego oraz sprawnej koordynacji działań. Dlatego wysoko oceniam zrealizowane w ramach projektu działania – powiedział wiceminister Grzegorz Karpiński.

Kolejna edycja programu Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 umożliwia jednostkom policji z obu państw – i innym służbom odpowiedzialnym za zapewnienie bezpieczeństwa – ponowne ubieganie się o dofinansowanie.

- Wszyscy czekamy obecnie na informację o zatwierdzeniu przez Komisję Europejską ostatecznej wersji Programu Operacyjnego, a następnie ogłoszenie pierwszego naboru wniosków. Ze strony służb podległych polskiemu MSW mogę zadeklarować pełną gotowość do realizacji wspólnych projektów zwiększających poziom bezpieczeństwa mieszkańców pogranicza polsko-ukraińskiego – powiedział wiceszef polskiego resortu spraw wewnętrznych.