Szefowa MSW odwiedziła pomorskich policjantów

Data publikacji: 01.09.2015

– Chciałabym podziękować policjantom z prewencji, ruchu drogowego i pozostałych pionów za duże zaangażowanie związane z zapewnieniem mieszkańcom Pomorza i okolic oraz turystom bezpiecznego wypoczynku nad polskim morzem – powiedziała minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska podczas spotkania z pomorskimi policjantami z V Komisariatu Policji w Gdańsku.

Tegoroczny sezon wakacyjny, z powodu ładnej pogody i dużej liczby turystów, jest dla wszystkich służb ratowniczych i mundurowych, w tym w szczególności dla policjantów, którzy na co dzień pełnią służbę w różnych patrolach – wyjątkowo intensywny.  Bezpieczeństwo na wodach zapewniają specjalistyczne komisariaty – m.in. pomorski w KMP w Gdańsku, zachodniopomorski w KMP w Szczecinie, czy warmińsko-mazurski w KMP w Olsztynie. Tylko w pierwszym półroczu 2015 r. na Pomorzu było 145 patroli, w których służyło ponad 260 funkcjonariuszy Policji. Ponadto w sezonie letnim do służby w tzw. sezonowych komórkach, tylko na początku czerwca br. na wodach i terenach przywodnych oddelegowanych zostało dodatkowo nieco ponad 40 policjantów. Pełnią służbę m.in. w Gdyni, Sopocie, Krynicy Morskiej, Pucku czy Gniewinie.

V Komisariat Policji w Gdańsku, który wizytowała szefowa MSW jest najnowszym obiektem Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. W obecnej lokalizacji Komisariat funkcjonuje od stycznia 2009 r. Pomieszczenia Komendy są nowoczesne i spełniają współczesne standardy dla tego typu obiektów. W budynku znajduje się m.in. poczekalnia, duża sala odpraw, pomieszczenia socjalne.

Komisariat znajduje się w strukturze Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, przy ul. Obrońców Wybrzeża 19. Obejmuje dzielnice - Przymorze, Zaspa, Jelitkowo, Żabianka o łącznej powierzchni 11,15 km². W komisariacie pracuje 105 funkcjonariuszy i 9 pracowników. Komisariat składa się z trzech wydziałów - prewencji, dochodzeniowo-śledczego oraz operacyjno-rozpoznawczego. W budynku mieści się również wydział do walki z przestępczością narkotykową KMP w Gdańsku. Oprócz głównego zadania, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom podległych dzielnic, funkcjonariusze komisariatu zajmują się również zabezpieczeniem prewencyjnym imprez sportowych i artystycznych odbywających się w hali ERGO-ARENA. Do dyspozycji funkcjonariuszy jest 7 pojazdów oznakowanych, 2 pojazdy nieoznakowane oraz 4 skutery.

W trakcie wizyty na Pomorzu szefowa MSW zapoznała się także z inwestycjami i remontami realizowanymi ze środków Programu standaryzacji komend i komisariatów Policji. Tylko w tym roku na ten cel planuje się przeznaczyć ze środków programu w sumie ponad 23 mln 700 tys. zł. Środki te pozwolą na sfinansowanie m.in. budowy nowego Komisariatu w Gdańsku-Śródmieściu oraz na inne kluczowe modernizacje oraz remonty pomorskich komend i komisariatów.

W województwie pomorskim w tym roku ze środków programu podjęto także prace związane z przebudową i modernizacją 2 dotychczasowych komend powiatowych Policji w Lęborku i Wejherowie. Na ten rok zaplanowano także zakończenie łącznie 2 remontów - Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku i Komisariatu Policji w Żukowie.

Z szefową MSW spotkali się: p.o. komendanta wojewódzkiego Policji w Gdańsku insp. Marian Szlinger, komendant miejski Policji w Gdańsku insp. Zbigniew Pakuła, zastępca komendanta komisariatu Policji V w Gdańsku podkom. Tomasz Juński i  komendant komisariatu Policji V w Gdańsku mł. insp. Stanisław Grobelski.