Życzenia dla policyjnych lotników

Data publikacji: 28.08.2015

Z okazji Święta Lotnictwa Policji Komendant Główny Policji gen. insp. Krzysztof Gajewski składa najlepsze życzenia policyjnym lotnikom.

 

***

Wspólne święto lotnictwa cywilnego, wojskowego i przemysłu lotniczego obchodzone jest w rocznicę słynnego zwycięstwa w 1932 roku w międzynarodowych zawodach lotniczych kpt. pil. Franciszka Żwirko i inż. pil. Stanisława Wigury. Podczas międzynarodowych zawodów „Challenge 1932" na polskim samolocie RWD-6 pokonali oni w Berlinie 43 załogi z sześciu państw. Święto jest obchodzone nieprzerwanie od 1919 roku. Początkowo przypadało na 5 listopada na cześć pierwszego lotu bojowego polskiego samolotu wojskowego z załogą por. pil Stefan Bastyr i por. pil. Janusz de Beaurain.

Święto jest okazją do upamiętnienia sukcesów polskiego lotnictwa, barwnej historii oraz wspomnienia niezwykłych osobowości. Święto wszystkich lotników pozwala utrwalać tradycje lotnicze, które w naszym kraju są od ponad dziewięćdziesięciu lat rozwijane i które niejednokrotnie świadczyły o jego niezłomnym duchu i potencjale.