Mundial służb mundurowych po raz pierwszy w Polsce

Data publikacji: 24.08.2015

W dniach 23-30 sierpnia br. w Krynicy Zdroju odbywają się Mistrzostwa Świata Służb Mundurowych w Halowej Piłce Nożnej - WISPA. Polska po raz pierwszy jest gospodarzem tego wydarzenia. Honorowy patronat nad imprezą objął Komendant Główny Policji.

Pierwsze mistrzostwa pod honorowym patronatem Komisji Europejskiej zorganizowali w 1998 roku policjanci z Wavre (Belgia). Impreza miała na celu integrację służb mundurowych, przybliżenie kultury i historii kraju organizatora oraz zebranie środków na leczenie i rehabilitację chorych dzieci. Tak powstała WISPA (Worldwide Indoor Soccer Police Association). Do tej pory mistrzostwa odbyły się: w Hiszpanii (2001), na Barbadosie (2002), w RPA (2003), Kanadzie (2004), Brazylii (2005 oraz 2013), we Francji (2006), w Chinach (2007), na Ukrainie (2008), w Nowej Zelandii (2009), Belgii (2010), Rosji (2012) i Jordanii (2014). Polska po raz pierwszy ma zaszczyt pełnić rolę gospodarza tego wydarzenia.

W tegorocznych mistrzostwach biorą udział przedstawiciele policji, straży pożarnej, służby więziennej i celnej oraz instytucji publicznych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo z: Brazylii, Barbadosu, Chin, RPA, Hiszpanii, Francji, Bułgarii, Włoch, Turcji, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Rosji, Ukrainy, Kanady i Polski.

Ceremonia otwarcia mistrzostw odbyła się 24 sierpnia br. na krynickim deptaku. Mecze kwalifikacyjne będą rozgrywane w hali sportowej, natomiast mecze półfinałowe i finałowe będą rozgrywane na krynickim deptaku na specjalnie zamówionym boisku do halowej piłki nożnej. Uroczyste zakończenie mistrzostw zaplanowano na 29 sierpnia.

Zgodnie z tradycją turnieju zawodnicy wesprą finansowo potrzebujących. Tym razem odwiedzą pacjentów Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Krakowie – Prokocimiu i przekażą policyjne maskotki podarowane przez komendy Policji z całej Polski.

Oprócz rywalizacji sportowej uczestnicy wezmą także udział w seminarium naukowym dotyczącym bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej, które odbędzie się 28 sierpnia br. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie.