Prezydent do policjantów: razem służymy społeczeństwu

Data publikacji: 24.08.2015

Prezydent ma obowiązek służyć Polsce z takim oddaniem, jak służą jej funkcjonariusze - policjanci, żołnierze, strażacy i inne formacje mundurowe. Prezydent Rzeczypospolitej ma także obowiązek służby dla funkcjonariuszy, dla społeczeństwa, dla polskiego państwa. Służymy mu razem i także na tym polega budowanie naszej wspólnoty – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej promocji na pierwszy stopień oficerski w szkole policyjnej w Szczytnie.

Zwracając się do funkcjonariuszy prezydent podkreślił, że czuje się ogromnie dumny widząc z godnością noszony mundur, miłość do służby i miłość do Rzeczypospolitej. - Gratuluję tego wspaniałego awansu, tej nowej drogi służby dla Rzeczpospolitej, dla polskiego społeczeństwa. Bo przede wszystkim właśnie Polsce i społeczeństwu, ludziom służycie. Dziękuję za to – powiedział.

- To specyficzna sytuacja, ale jakże symboliczna. Prezydent Bronisław Komorowski nadał Państwu stopnie oficerskie, dziś nowy prezydent jest z wami po to, żeby dopełnić - w moim poczuciu - prezydenckiego obowiązku. Chciałbym, żebyście to odczytali jako dosłowną emanację słów konstytucji - że prezydent stoi na straży ciągłości władzy państwowej. To jest właśnie element i pokaz ciągłości władzy państwowej, bo władza, niezależnie od tego, kto ją sprawuje, powinna szanować funkcjonariuszy Rzeczypospolitej Polskiej - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podziękował rektorowi i kadrze akademickiej za trud przygotowania do jeszcze lepszej służby, a także rodzinom policjantów, podkreślając ich codzinne poświęcenie. - To niebezpieczna praca wymagająca poświęcenia nie tylko od was, ale także od waszych najbliższych. Im chciałem nie tylko pogratulować, ale także podziękować z całego serca w imieniu Rzeczypospolitej, jako Jej najwyższy przedstawiciel – mówił.

Powołując się na badania, wg których policja cieszy się 72% zaufaniem społecznym podkreślił, że wielkim zadaniem dla funkcjonariuszy jest zdobycie zaufania pozostałych 28%. - Chciałbym, żeby polscy funkcjonariusze, funkcjonariusze naszego wspaniałego państwa, byli także zdobywcami. Zdobywcami w codziennej pracy, zdobywcami sukcesu, jakim dla was jest bezpieczeństwo Polaków – powiedział prezydent.

Promocję na stopień podkomisarza uzyskało 280 funkcjonariuszy, w tym 41 kobiet. W uroczystości uczestniczyli m.in. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch wraz ze swoim zastępcą Jarosławem Brysiewiczem, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Grzegorz Karpiński, komendant główny Policji nadinsp. Krzysztof Gajewski, komendanci wojewódzcy, komendant stołeczny, komendant CBŚP, komendanci szkół Policji, dyrektorzy biur KGP, przedstawiciele służb: Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Wojska Polskiego, Inspekcji Transportu Drogowego oraz Biura Ochrony Rządu.

 

Przemówienie Andrzeja Dudy, Prezydenta RP


Panowie Ministrowie, Panie Komendancie, Magnificencjo Rektorze, Panie i Panowie oficerowie, Panie i Panowie funkcjonariusze, Szanowni drodzy goście, ale przede wszystkim, najważniejsi – Panie i Panowie podkomisarze, oficerowie polskiej Policji!


Jak miło mi to powiedzieć. Patrzę na Państwa i jestem ogromnie dumny i szczęśliwy, że mogę być tutaj z wami, z waszymi bliskimi. To duma dla Państwa Polskiego. Kiedy na was patrzę i widzę z godnością noszony mundur, widzę miłość do służby. Miłość do munduru, do Rzeczpospolitej Polskiej. Jestem ogromnie z Państwa dumny. Gratuluję tego wspaniałego awansu, tej nowej drogi służby, nowego etapu tej służby dla Rzeczpospolitej, dla polskiego społeczeństwa, bo przede wszystkim właśnie Polsce i społeczeństwu, ludziom służycie. Dziękuję za to.


Składając najlepsze życzenia na przyszłość, dalszych awansów, chce podziękować także waszym najbliższym. Oni też służą razem z wami. To te godziny, kiedy nie ma was w domu. To te noce, kiedy jesteście na służbie. To czasem wyjazdy za granice na niebezpieczne misje. To codzienna trudna praca, wymagająca poświęcenia – nie tylko od was, ale także od waszych najbliższych. Im chciałem, z tego miejsca, nie tylko pogratulować, ale także, w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej – jako jej najwyższy przedstawiciel – z całego serca podziękować. Za to, że także ojczyźnie służą, bo to jest ich poświęcenie.


Szanowni Państwo!
Dziękuję za możliwość tej obecności tutaj. Dziękuję Magnificencji Panu Rektorowi i całej kadrze akademickiej za to, że pracowali z wami, za to, że przygotowywali was do jeszcze lepszej służby, do tego awansu. Wam gratuluję wysiłków i wszystkich zdanych egzaminów. To zawsze trud, to zawsze nerwy, ale trud się opłaca.

 

Przemówienie insp. dr. Piotra Bogdalskiego, Komendanta-Rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie

Szanowny Panie Prezydencie!
Szanowni Państwo!


Per aspera ad astra. – Przez trudy do gwiazd - ta rzymska maksyma spełniła się dzisiaj w sensie ogólnym i dosłownym. Bowiem dla dwustu osiemdziesięciu sześciu funkcjonariuszy Policji, a w tej liczbie czterdziestu jeden policjantek dzisiejsza uroczystość to uwieńczenie wielu lat wytężonej służby, spełnienie marzeń i awans na stopień podkomisarza - pierwszy stopień w korpusie oficerów Policji.


Panie i Panowie Oficerowie,
Rozpoczynacie nowy, odpowiedzialny etap Waszej służby. Zostać oficerem Policji to nie tylko zaszczyt i honor, ale również, a może przede wszystkim, większa odpowiedzialność. Wielu z Was zostanie przełożonymi, którym przysługiwać będą nie tylko określone przepisami uprawnienia. Będzie spoczywała na Was odpowiedzialność za podwładnych, za ich wyszkolenie, atmosferę służby i bezpieczeństwo w służbie. Będziecie stanowić dla młodszych wiekiem stażem służby funkcjonariuszy wzór do naśladowania.
Niech w tej nowej, zawodowej rzeczywistości kamieniami milowymi Waszego postępowania będą słowa złożonej niegdyś roty ślubowania policyjnego, o których nigdy nie wolno nam zapomnieć oraz zasady etyki zawodowej policjanta. Bądźcie im wierni w codziennej służbie i poza nią. Z godnością i dumą noście mundur z naramiennikami podkomisarza Policji, pamiętając o prawie stuletniej tradycji formacji policyjnej w Polsce. Jesteście bowiem spadkobiercami funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy oddali życie w więzieniu NKWD w Kalininie i w wielu innych, nieznanych miejscach kaźni tylko dlatego, że nosili policyjny mundur. Kultywujcie więc pamięć i etos policyjnej służby.


Panie i Panowie Oficerowie!
Bycie policjantem to wielki zaszczyt i zobowiązanie wynikające nie tylko z przeszłości, ale i z potrzeb współczesności. Przede wszystkim musicie pamiętać o misji Policji, jaką jest służba społeczeństwu.


Gratuluję Wam awansu na pierwszy stopień oficerski. W imieniu Pana generalnego inspektora Krzysztofa Gajewskiego – Komendanta Głównego Policji oraz swoim własnym składam Wam najserdeczniejsze życzenia wielu sukcesów w służbie, spełnienia zawodowych aspiracji oraz pomyślności w życiu osobistym. W tej niezwykle podniosłej dla każdego oficera chwili serdeczne gratulacje i życzenia kieruję do Waszych rodzin i bliskich.


Szanowni Państwo!
Możecie być dumni ze swoich córek i synów, żon i mężów – oficerów Policji. Dziękuję Wam za wsparcie i pomoc, jakiej udzielaliście swoim bliskim. Dzięki temu mogli oni poświęcić się służbie, nauce oraz podnoszeniu swoich kwalifikacji zawodowych.

 

Źródło: prezydent.pl, inf. własna