Lepsza komunikacja

Data publikacji: 03.08.2015

Prezentujemy dwie publikacje przygotowane przez Departament Służby Cywilnej KPRM „Komunikacja pisemna" i „Rozpatrywanie sygnałów obywatelskich". Stanowią one rekomendacje dla urzędników dotyczące komunikowania się administracji z obywatelami.

Publikacje powstały w ramach rządowego programu "Obywatel", który ma pomóc w prostym i przyjaznym komunikowaniu się urzędników z obywatelami.

Program składa się z trzech części:

  1. Portalu informacyjnego - na stronie www.obywatel.gov.pl zostało udostępnionych 101 kart  opisujących  najbardziej popularne usługi publiczne, jakie administracja świadczy dla obywateli. Wśród tych kart znajdują się również karty przybliżające obywatelom funkcjonowanie 19 wybranych rządowych portali tematycznych.

  2. Infolinii - pod numerem telefonu 222 500 115 pracownicy KPRM informują obywateli o tym, gdzie  załatwiać sprawy urzędowe. Można tam jednocześnie zgłaszać postulaty, uwagi i opinie, co należy zmienić np. w danej procedurze, by ją uprościć.

  3. Publikacji z rekomendacjami dla urzędników:

  • „Komunikacja pisemna” ‒ rekomendacje dotyczące prostego pisania. Pisma z urzędów często są niezrozumiałe dla odbiorców. Publikacja zachęca do pisania możliwie prostym językiem. Znajdują się w niej przykłady ‘tłumaczeń’ z języka urzędowego na język potoczny.
  • „Rozpatrywanie sygnałów obywatelskich” ‒ czyli w jaki sposób urzędy powinny traktować informacje nadsyłane w listach, skargach, petycjach i wnioskach. Chodzi z jednej strony o to, żeby urzędy korzystały z wiedzy o problemach przekazywanej przez obywateli. Z drugiej o to, aby odpowiedzi udzielane przez administrację przede wszystkim pomagały w rozwiązywaniu opisywanych spraw, a ich treść była zrozumiała dla odbiorcy.

 

Więcej na temat: inicjatywy Obywatel

 

 

 

Pliki do pobrania