Po co policjantowi imiennik?

Data publikacji: 31.07.2015

Umundurowany policjant jest obowiązany przestrzegać zasad noszenia przepisowego munduru, dystynkcji, znaków identyfikacyjnych oraz orderów, odznaczeń, medali i odznak na zasadach określonych w przepisach o umundurowaniu policjantów. Znakiem identyfikacyjnym policjanta jest m.in. znak identyfikacji imiennej (imiennik). Przypominamy o tym, jak się go nosi.

Zasady noszenia znaków identyfikacji imiennej reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 maja 2009 r. w sprawie umundurowania policjantów (Dz.U. 2009 nr 90 poz. 738) i Zarządzenie nr 7 Komendanta Głównego Policji z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie regulaminu musztry w Policji.

Dwa rodzaje imienników

W zależności od tego, jaki mundur ma na sobie policjant, wyróżnia się dwa warianty znaku identyfikacji imiennej. I tak na koszuli służbowej, koszuli służbowej letniej, koszulce polo z krótkim rękawem nosi się znak identyfikacji imiennej w postaci tabliczki metalowej w kolorze granatowym ze srebrną obwódką. Dopuszcza się noszenie oznaczenia identyfikacji imiennej na ubiorze galowym, wyjściowym lub ćwiczebnym, z wyjątkiem okoliczności występowania w szyku zwartym. Oznaczenie nosi się po prawej stronie klatki piersiowej, a na części ubioru wyposażonego w górne kieszenie – bezpośrednio nad prawą kieszenią. Policjantka nosi znaki identyfikacyjne na kurtce wyjściowej na wysokości odpowiadającej położeniu kieszeni w kurtce wyjściowej policjanta.

Specyfikacja

Znak identyfikacji imiennej jest tabliczką metalową o wymiarach 13 x 80 mm, w kolorze granatowym, z zapięciem umożliwiającym przyleganie identyfikatora do tkaniny wierzchniej, np. klipsy. Litery i ramka jest w kolorze starego srebra. Czcionka liter: Arial – 20 punktów, krój czcionki jednoelementowy, półgruby.

Wzór znaku identyfikacji imiennej noszonej
na koszuli służbowej, koszuli służbowej letniej, koszulce polo z krótkim rękawem oraz na elementach ubioru wyjściowego, galowego lub ćwiczebnego

 

Na kurtce służbowej letniej, kurtce służbowej zimowej z podpinką i ocieplaczem z polaru, swetrze oraz ocieplaczu z polaru, jeśli występuje jako samodzielny element ubioru służbowego, nosi się znak identyfikacji imiennej w postaci granatowej naszywki wykonanej z taśmy sczepnej. Nosi się go po prawej stronie klatki piersiowej, a na części ubioru wyposażonego w górne kieszenie – na patce prawej kieszeni.

Specyfikacja

Naszywka jest wykonana w postaci prostokąta z czarnej taśmy sczepnej o wymiarach 130 x 25 mm, mocowanej do tkaniny wierzchniej za pomocą rzepa. Litery w kolorze srebrnym są wykonane metodą haftu komputerowego.

Wzór znaku identyfikacji imiennej noszonej
na kurtce służbowej letniej, kurtce służbowej zimowej z podpinka i ocieplaczem z polaru, swetrze oraz ocieplaczu z polaru (jeśli występuje jako samodzielny element ubioru służbowego)

 

Ważne: Niedopuszczalne są wszelkie modyfikacje imiennika np. z flagą Polski, ze znakiem rodzaju służby.

Patrz: Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 maja 2009 r. w sprawie umundurowania policjantów

 

Gdy brak imiennika

W przypadku gdy wygląd umundurowanego policjanta nie spełnia w ocenie przełożonego wymogów określonych w regulaminie, przełożony wydaje policjantowi polecenie niezwłocznego dostosowania wyglądu do określonych wymogów, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach – nie dopuszcza go do służby lub odsuwa od jej pełnienia. Odmowa wykonania polecenia stanowi przewinienie dyscyplinarne i jest podstawą wszczęcia postępowania dyscyplinarnego w rozumieniu przepisów o odpowiedzialności dyscyplinarnej policjantów.

Patrz: Zarządzenie nr 7 Komendanta Głównego Policji z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie regulaminu musztry w Policji

 

Gdzie kupić i za ile?

Imienniki można kupić online. Koszt zakupu waha się od 15 do 25 zł. Czas realizacji zamówienia to mniej niż 7 dni roboczych. Przy zamówieniu należy jednak zwrócić uwagę, czy oferta sprzedawcy jest zgodna ze specyfikacją zawartą w rozporządzeniu.

 

Identyfikatory i przepustki

Zgodnie z systemem identyfikacji osób zatrudnionych w jednostce organizacyjnej Policji zarówno pracownicy, jak i funkcjonariusze powinni nosić w widocznym miejscu kartę zbliżeniową. Reguluje to Zarządzenie 1470 Komendanta Głównego Policji z 1 grudnia 2009 r. w sprawie ochrony obiektów Komendy Głównej Policji.

Umundurowany policjant może kartę zbliżeniową przypiąć klamerką do prawej patki kieszonki. Może też nosić ją na łańcuszku, w kolorze srebrnym, przewieszonym przez szyję. A także na smyczy, również przewieszonej przez szyję, musi być ona jednak w kolorze granatowym lub czarnym.

Ważne: Do munduru służbowego nie należy nosić kart zbliżeniowych zaczepionych na kolorowych smyczach. Policjant w mundurze nie powinien także zawieszać na szyi smyczy z kluczami czy telefonem.

 

Więcej: O znaczkach okolicznościowych, rozetach i kirze przeczytacie w artykule „Identyfikujemy się” na stronie miesięcznika „Policja 997”