Walka z dopalaczami

Data publikacji: 15.07.2015

Pełnomocnicy w służbach i instytucjach, specjalna infolinia oraz współpraca z Europolem to najważniejsze z działań, które podjęły służby i instytucje zaangażowane w walkę z dopalaczami - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Główny Inspektorat Sanitarny.

Pełnomocnicy do spraw walki z dopalaczami
Grzegorz Karpiński, wiceminister w MSW poinformował, że w każdej instytucji odpowiedzialnej za walkę z dopalaczami powołani zostaną specjalni pełnomocnicy. Ich zadaniem będzie koordynacja działalności w zakresie zwalczania tego zjawiska. Osoby te nie będą w tym czasie wykonywać innych zadań niż bieżąca współpraca z innymi instytucjami i służbami oraz wymiana informacji o podejmowanych działaniach.

Specjalna infolinia
Główny Inspektorat Sanitarny uruchomił także specjalną infolinię – 800-060-800. Pod tym numerem telefonu można uzyskać informacje o negatywnych skutkach zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami. W dalszym ciągu takie zgłoszenia można przekazywać także na numer 112.

Zatrzymania na Śląsku
Policjanci zatrzymali osobę, która jest podejrzewana o bycie głównym organizatorem handlu środka, który doprowadził do zatrucia ponad 200 osób. Jest to 13. osoba, która w ostatnich dniach została zatrzymana w sprawie prowadzonej przez śląskich policjantów – poinformował komendant Mirosław Schossler. Wiceszef Policji przypomniał także, że aktualnie w Policji pracuje ok. 1500 funkcjonariuszy, którzy zajmują się przestępczością narkotykową.

Współpraca z EUROPOL
Wiceminister Grzegorz Karpiński poinformował, że policyjne ustalenia wskazują na to, że dopalacze były produkowane za granicą. Wiceszef MSW podkreślił, że polskie służby będą współpracowały z Europolem w zakresie ustalenia źródła pochodzenia tych niebezpiecznych substancji. Niektóre produkty mogą pochodzić także z rynku azjatyckiego.

Zmasowane kontrole
Pełniący obowiązki Generalnego Inspektora Sanitarnego Marek Posobkiewicz poinformował, że jeszcze w czerwcu Policja i GIS przygotowali się do przeprowadzenia zmasowanych kontroli punktów, w których sprzedawane mogą być nielegalne substancje. Łącznie dokonano kontroli 125 miejsc, w których handlowano dopalaczami. W następnych dniach przeprowadzane były także kolejne kontrole, łącznie z przeszukiwaniami mieszkań i samochodów dilerów. - Musimy pamiętać o tym, że nie mówimy o dopalaczach – mówimy o narkotykach. 114 substancji od 1 lipca jest już nominalnie narkotykami – podkreślił Marek Posobkiewicz.

 

Źródło: msw.gov.pl