Szefowa MSW: będą szersze działania profilaktyczne

Data publikacji: 13.07.2015

Policjanci oraz przedstawiciele innych służb będą prowadzili jeszcze szersze działania profilaktyczne w zakresie zwalczania dopalaczy - powiedziała po naradzie z komendantem głównym i komendantami wojewódzkimi Policji szefowa MSW.

- Przyjęłam raporty komendantów wojewódzkich Policji, jak również inspektorów sanitarnych. Będziemy kontynuować działania (...) z jeszcze większą determinacją" - powiedziała po spotkaniu Piotrowska. Przypomniała, że MSW od wielu lat realizuje program profilaktyczny "Profilaktyka a Ty". - Jest to akcja, którą chcemy poszerzać tak, aby ona docierała niemal do każdej szkoły w Polsce. Będziemy chcieli w najbliższym budżecie zarezerwować na to jeszcze większe pieniądze - powiedziała Piotrowska. Zapowiedziała, że podczas najbliższego posiedzenia rządu przedstawi "pewne propozycje", a w środę (15.07) odbędzie się spotkanie robocze z pełnomocniczką rządu ds. spraw bezpieczeństwa w szkołach Urszulą Augustyn. - Będziemy chcieli wyjść z propozycjami również przy współudziale Policji, Ministerstwa Zdrowia, Inspekcji Sanitarnej, żeby rozszerzoną akcję profilaktyczną już od początku września prowadzić - powiedziała.

Komendant Główny Policji uznał za "niepotrzebny eufemizm" uznawanie tzw. dopalaczy za coś innego niż narkotyki. "Policja przy tzw. dopalaczach działa tak samo jak przy przestępczości narkotykowej - i tak powinno być. Od kilku lat mamy wyspecjalizowane struktury do zwalczania przestępczości narkotykowej, w których pracuje 1500 funkcjonariuszy. Tylko w tym roku skonfiskowano i zabezpieczono blisko 80 tys. porcji tzw. dopalaczy" - powiedział nadinsp. Gajewski.

Zapewnił również, że w Policji tworzone są nie tylko struktury do walki z narkotykami, ale też cyberprzestępczością. Jak przyznał cyberprzestępczość jest jednym z istotniejszych obszarów w walce z dopalaczami. 

Jak dodał, w zeszłym roku Policja wszczęła około 30 tysięcy postępowań związanych z narkotykami. Podkreślał, że Policja współpracuje w tej sprawie ze wszystkimi zwalczającymi tego rodzaju zjawisko. Wymienił Straż Graniczną, Inspekcję Celną, Inspekcję Sanitarną, ale też instytucje zajmujące się profilaktyką - samorządy i ministerstwo edukacji. - Narkomania to problem społeczny, który ani się nie pojawił w jeden dzień, ani w jeden dzień nie zniknie. Ale są efekty działania Policji. Są zatrzymania - zapewnił.

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki przypomniał, że wprowadzanie tzw. dopalaczy do obrotu jest nielegalne i zagrożone karą pozbawienia wolności. Powiedział, że nowe przepisy pozwalają także "zatrzymać transport dopalaczy już na etapie przyjazdu do kraju". Nowe przepisy ułatwiają karanie przedsiębiorców, którzy zajmują się sprzedażą tych środków.

Radziewicz-Winnicki zapewnił, że resort zdrowia popiera wszystkie działania edukacyjne w zakresie walki z tzw. dopalaczami. Przypomniał, że dopalacze to narkotyki. - Nie bierzcie tego, bo to śmiertelne zagrożenie, można łatwo uczynić sobie trwałą szkodę na zdrowiu, albo umrzeć, co spotkało już tak wiele osób w Polsce - apelował wiceminister.

 

Źródło: PAP