Konferencja naukowa „Poszukiwanie Osób Zaginionych”
Działania poszukiwawcze, system Child Alert, metody szybkiego reagowania i kanały komunikacji służb oraz psychologiczne potrzeby rodzin w sytuacji zaginięcia bliskiej osoby – to główne tematy konferencji naukowej organizowanej w Katowicach.
Co roku w Polsce poszukuje się 20 tys. zaginionych osób. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Policja stale pracują nad usprawnieniem tych działań. W ubiegłym roku funkcjonariusze przeszli specjalistyczne szkolenia, a dzięki zmianie ustawy, otrzymali więcej uprawnień w zakresie poszukiwań osób zaginionych.
Minister Teresa Piotrowska wzięła udział w konferencji naukowej „Poszukiwanie Osób Zaginionych”. - Rok 2014 w stosunku do 2013 r. to wzrost o 6 proc. ogólnych zgłoszeń o zaginięciach, a aż o 44 proc. w stosunku do 2010 r. To są niedobre informacje i słusznie wzbudzają w nas niepokój. Oczywiście te statystyki należy czytać w szerszym kontekście, bo wskazują też, że ogromna większość odnajduje się lub zostaje odnaleziona w stosunkowo krótkim czasie. 95 proc. dzieci w ciągu 7 dni trafia z powrotem do domów. Wciąż pozostaje jednak te 5 proc – powiedziała minister Teresa Piotrowska.
Szefowa MSW podkreśliła ważną rolę systemu Child Alert w poszukiwaniach dzieci. Przypomnijmy, że Polska swoją gotowość operacyjną w systemie ogłosiła w listopadzie 2013 roku. Ideą tego systemu jest natychmiastowe zaalarmowanie społeczeństwa o prowadzonych poszukiwaniach zaginionego dziecka, gdy z okoliczności zaginięcia wynika, że życie, zdrowie lub wolność dziecka mogą być zagrożone.
W takim przypadku w Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych opracowywany jest komunikat o zaginionym. Następnie jest on szybko rozpowszechniony za pośrednictwem mediów oraz wyświetlany na tablicach multimedialnych, m.in. w portach kolejowych i lotniczych.
Podczas spotkania w Katowicach podpisano umowę w sprawie udostępnienia ekranu LED, należącego do Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum w Katowicach. Będą tam wyświetlane ewentualne komunikaty systemu Child Alert. - Zjawisko zaginięć samo w sobie jest w najwyższym stopniu niepokojące. Wymaga ciągłego tworzenia i wykorzystywania nowych narzędzi i procedur – powiedziała Teresa Piotrowska. Dodała, że w ubiegłym roku zaginęło aż 525 dzieci poniżej 7. roku życia.
W Polsce po raz pierwszy Systemu Child Alert użyto w kwietniu tego roku w trakcie poszukiwań 10-letniej Mai z Wołczkowa. Dziewczynka została uprowadzona sprzed swojego domu. Udało się ją odnaleźć i zatrzymać sprawcę po kilkunastu godzinach w Niemczech, dokąd dziecko zostało wywiezione.
W kolejnych częściach konferencji omówiono formalno-prawne oraz praktyczne aspekty poszukiwań osób zaginionych. Nacisk położono na metody szybkiego reagowania oraz wymiany informacji pomiędzy służbami biorącymi udział w poszukiwaniach. O metodach działań i formowaniu grup poszukujących zaginionych opowiedzieli przedstawiciele Grupy Podhalańskiej GOPR oraz KW PSP w Katowicach.
Uczestnicy konferencji mieli okazję poznać praktyczne możliwości Mobilnego Centrum Wsparcia Poszukiwań oraz grupy poszukiwawczej z psami służbowymi PSP w Jastrzębiu Zdroju. Fundacja ITAKA z kolei zwróci uwagę na psychologiczne potrzeby rodzin w sytuacji, gdy zaginie ich bliski.
Przypomnijmy, że tylko w 2014 roku w całej Polsce zgłoszono ponad 20 tysięcy zaginięć. Jednocześnie w tym samym roku odnaleziono ponad 21 tysięcy osób. W tym czasie funkcjonariusze z garnizonu śląskiego prowadzili ogółem 3 441 spraw (z czego 532 sprawy z poprzednich lat). Do końca roku 2014 zakończyli 2 964 poszukiwania.
Konferencja „Poszukiwanie Osób Zaginionych” zorganizowana została w Katowicach. Współorganizatorami konferencji byli: poseł Marek Wójcik, przewodniczący Komisji Spraw Wewnętrznych Sejmu RP, Szkoła Policji w Katowicach, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach oraz Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny.
Źródło: msw.gov.pl