Pamięci generała

Data publikacji: 26.06.2015

Komendant wojewódzki Policji w Rzeszowie nadinsp. Zdzisław Stopczyk w imieniu Komendanta Głównego Policji złożył wieniec na grobie gen. Marka Papały. W 17. rocznicę śmierci byłego Komendanta Głównego Policji hołd generałowi oddali policjanci, rodzina, władze samorządowe i uczniowie z miejscowej szkoły.

Dr Marek Papała urodził się 4 września 1959 r. w Pruchniku (woj. podkarpackie).

Służbę w Milicji Obywatelskiej rozpoczął w 1979 roku jako ochotnik w Batalionie Centralnego Podporządkowania w ramach odbywania zasadniczej służby wojskowej będącej częścią składową Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej.

W latach 1980–1983 student-podchorąży Wyższej Szkoły Oficerskiej Milicji Obywatelskiej w Szczytnie, gdzie po ukończeniu pozostał jako nauczyciel akademicki zagadnień bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W 1984 roku został zatrudniony w Komendzie Głównej Milicji Obywatelskiej w Biurze Ruchu Drogowego, gdzie pracował m.in. jako inspektor, naczelnik wydziału, zastępca dyrektora i dyrektor Biura.

W 1995 roku awansował na zastępcę Komendanta Głównego Policji Jerzego Stańczyka.

3 stycznia 1997 roku na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Prezes Rady Ministrów mianował Marka Papałę Komendantem Głównym Policji w stopniu inspektora. Jako komendant został następnie awansowany na stopień nadinspektora Policji.

Z funkcji Komendanta Głównego Policji został odwołany 29 stycznia 1998 r.

25 czerwca 1998 r. w Warszawie został zastrzelony w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał.

 

Więcej o generale na stronie www.marekpapala.pl.