Rozpoczyna się 10. przystanek PaT

Data publikacji: 23.06.2015

Ok. 11 tys. młodych ludzi ma uczestniczyć w rozpoczynającym się dziś w Warszawie, 10. ogólnopolskim przystanku PaT (Profilaktyka a Ty). Imprezy, koncerty, spektakle, warsztaty odbywać się będą przez dwa dni, m.in. na Stadionie Narodowym.

Jak będzie wyglądał finał w Warszawie?

- Począwszy od godzin popołudniowych we wtorek, i następnie przez całą noc, na stadionie odbywać się będą warsztaty, spektakle, których głównych celem jest promowania bezpieczeństwa i życia zgodnie z prawem. Ci ludzie, którzy przyjadą do stolicy pracują, działają w miastach, w powiatach i aktywizują, docierają do młodzieży w szkołach. Promują poprzez sztukę, film życie bez uzależnień bez przemoc - powiedział rzecznik komendanta głównego Policji insp. Mariusz Sokołowski.

Już o godz. 14 otwarta ma zostać wystawa "Razem dla bezpieczeństwa" na Promenadzie Zewnętrznej Stadionu Narodowego.

Jubileuszową gala 10-lecia PaT rozpocznie się natomiast o godz. 19. Otworzyć ją mają prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i komendant główny Policji nadinsp. Krzysztof Gajewski.

W programie przewidziano występy zespołów muzycznych, prezentacje artystyczne przygotowane przez młodzież, a także rozmowy z ekspertami m.in. w dziedzinie bezpieczeństwa. Na scenie wystąpi m.in. Grzegorz Hyży.

Drugiego dnia uczestnicy przystanku PaT spotkają się z rzecznikiem praw dziecka Markiem Michalakiem przy pomniku Janusza Korczaka w Parku Świętokrzyskim. Tego dnia udadzą się też na Plac Piłsudskiego, gdzie odbędzie się wiec patriotyczny. Na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza zostanie złożony wieniec. Zaplanowane jest też czytanie hymnu narodowego oraz koncert i pokaz musztry paradnej orkiestry reprezentacyjnej Policji.

- Jest to największy program profilaktyczny organizowany przez polska Policję; przy czym policjanci odgrywają rolę, można powiedzieć, zapalającą młodych ludzi do działania. Założenie jest takie, żeby to właśnie młodzi ludzie docierali do swoich rówieśników i promowali cenne wartości. Chodzi o to, żeby nie było bariery munduru czy różnicy wieku - dodał Sokołowski.

- 10 lat temu w finale uczestniczyło kilkadziesiąt osób dzisiaj jest 11 tys. W Warszawie będą m.in. liderzy tego programy, z całego kraju - zaznaczył. Przystanek PaT to społeczność, która mówi, że można żyć bez uzależnień i jednocześnie promować wartości i działać na rzecz bezpieczeństwa.

Tegoroczny PaT organizowany jest pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

***

PaT to policyjny program promujący wśród młodzieży modę na życie bez uzależnień. Skierowany jest głównie do młodych ludzi powyżej 14 roku życia. Adresatami są też rodzice uczniów szkół ponadpodstawowych, studenci, pedagodzy, animatorzy pracy z młodzieżą i samorządowcy. Od początku programu wzięło w nim udział ponad 300 tys. osób. Zwieńczeniem działań jest coroczne spotkanie w jednym z miast Polski.

 

Źródło: PAP

Pliki do pobrania