Specjalny kask ma chronić policjantów

Data publikacji: 19.05.2015

Specjalny kask nakładany osobom zatrzymanym ma zmniejszyć ryzyko ich samookaleczenia oraz chronić np. policjantów przed uderzeniem głową czy ugryzieniem. Kask opracował łódzki Instytut Technologii Bezpieczeństwa "Moratex". Jeszcze w tym roku ma on trafić do Policji.

Kask zabezpieczający - zgodnie z ustawą z maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej - został oficjalnie włączony do grupy środków przymusu bezpośredniego. W sytuacjach szczególnych powinni go stosować m.in. funkcjonariusze policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej czy żołnierze Żandarmerii Wojskowej. Dotąd jednak nie było w Polsce takiego kasku.

Jego wzór opracował Instytut Technologii Bezpieczeństwa "Moratex" w Łodzi przy współpracy ze specjalistami Komendy Głównej Policji. Kask, który w szczególnych przypadkach może być zakładany osobom zatrzymanym, ma za zadanie zmniejszyć ryzyko ich samookaleczenia - przede wszystkim ma zapobiegać urazom głowy i twarzy.

"Jednocześnie służy zwiększeniu bezpieczeństwa funkcjonariuszy służb nadzorujących osoby zatrzymane. Ma chronić ich przed atakiem - uderzeniem głową, ugryzieniem czy opluciem" - powiedziała Grażyna Redlich z ITB "Moratex".

Kask posiada konstrukcję ażurową, segmentową. W skład każdego z segmentów wchodzą co najmniej dwa materiały porowate o różnym stopniu pochłaniania energii uderzenia. "Segmenty osłaniające czoło, żuchwę i potylicę skuteczniej niż pozostałe amortyzują uderzenia" - wyjaśniła.

Dodatkowym wyposażeniem jest zestaw jednorazowych wkładów higienicznych zabezpieczających kask przed zabrudzeniem, szczególnie płynami i wydzielinami ustrojowymi osób zatrzymanych.

Kask przeszedł pozytywnie testy zarówno laboratoryjne jak i w warunkach rzeczywistych; został zgłoszony do ochrony patentowej w Polsce i finalizowane jest jego zgłoszenie do ochrony przez Europejski Urząd Patentowy (EPO). "Jego zakupem jest zainteresowanych wiele służb MSW. Jeszcze w tym roku Policja kupi około 1000 kasków, co będzie miało przełożenie na wzrost bezpieczeństwa funkcjonariuszy w trakcie wykonywania działań interwencyjnych" - dodała Redlich.

O kasku zabezpieczającym pisała redakcja miesięcznika "Policja 997":

 

Źródło: PAP, inf. własna