Informacyjny Serwis Policyjny

Specjalny kask ma chronić policjantów

Zamieszczony Data publikacji 19.05.2015
Specjalny kask nakładany osobom zatrzymanym ma zmniejszyć ryzyko ich samookaleczenia oraz chronić np. policjantów przed uderzeniem głową czy ugryzieniem. Kask opracował łódzki Instytut Technologii Bezpieczeństwa "Moratex". Jeszcze w tym roku ma on trafić do Policji.

Kask zabezpieczający - zgodnie z ustawą z maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej - został oficjalnie włączony do grupy środków przymusu bezpośredniego. W sytuacjach szczególnych powinni go stosować m.in. funkcjonariusze policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej czy żołnierze Żandarmerii Wojskowej. Dotąd jednak nie było w Polsce takiego kasku.

Jego wzór opracował Instytut Technologii Bezpieczeństwa "Moratex" w Łodzi przy współpracy ze specjalistami Komendy Głównej Policji. Kask, który w szczególnych przypadkach może być zakładany osobom zatrzymanym, ma za zadanie zmniejszyć ryzyko ich samookaleczenia - przede wszystkim ma zapobiegać urazom głowy i twarzy.

"Jednocześnie służy zwiększeniu bezpieczeństwa funkcjonariuszy służb nadzorujących osoby zatrzymane. Ma chronić ich przed atakiem - uderzeniem głową, ugryzieniem czy opluciem" - powiedziała Grażyna Redlich z ITB "Moratex".

Kask posiada konstrukcję ażurową, segmentową. W skład każdego z segmentów wchodzą co najmniej dwa materiały porowate o różnym stopniu pochłaniania energii uderzenia. "Segmenty osłaniające czoło, żuchwę i potylicę skuteczniej niż pozostałe amortyzują uderzenia" - wyjaśniła.

Dodatkowym wyposażeniem jest zestaw jednorazowych wkładów higienicznych zabezpieczających kask przed zabrudzeniem, szczególnie płynami i wydzielinami ustrojowymi osób zatrzymanych.

Kask przeszedł pozytywnie testy zarówno laboratoryjne jak i w warunkach rzeczywistych; został zgłoszony do ochrony patentowej w Polsce i finalizowane jest jego zgłoszenie do ochrony przez Europejski Urząd Patentowy (EPO). "Jego zakupem jest zainteresowanych wiele służb MSW. Jeszcze w tym roku Policja kupi około 1000 kasków, co będzie miało przełożenie na wzrost bezpieczeństwa funkcjonariuszy w trakcie wykonywania działań interwencyjnych" - dodała Redlich.

O kasku zabezpieczającym pisała redakcja miesięcznika "Policja 997":

 

Źródło: PAP, inf. własna

 
powrót
drukuj