Więcej mundurowych w służbie
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przeanalizowało efekty działania ustawy L-4 mundurowych za okres sześciu miesięcy 2014 r. Największy spadek liczby funkcjonariuszy i dni zwolnień lekarskich nastąpił w BOR. Funkcjonariusze Biura byli częściej obecni na służbie – o 38% spadła liczba mundurowych oraz ilość dni chorobowego. Znaczny spadek liczby mundurowych na L-4 odnotowano także w Straży Granicznej (19%), a liczby dni w PSP (26%).
Wejście w życie ustawy L-4 miało wpływ na ograniczenie absencji chorobowej funkcjonariuszy, co obrazowały pierwsze, wstępne dane prezentowane przez MSW i aktualna statystyka z sześciu miesięcy działania nowej ustawy.
W ciągu pierwszych miesięcy obowiązywania nowej ustawy (czerwiec-listopad 2014 r.), w porównaniu do analogicznego okresu sprzed wejścia w życie ustawy (czerwiec-listopad 2013 r.) liczba funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniach lekarskich w służbach podległych MSW spadła o 24%, a liczba dni zwolnień lekarskich zmniejszyła się o 28%.
Funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniach lekarskich było mniej o 19% w Straży Granicznej, a w Policji i Państwowej Straży Pożarnej - o 24%. Największy spadek liczby mundurowych przebywających na L-4 odnotowano w Biurze Ochrony Rządu – w tej formacji liczba mundurowych spadła o 38%.
Porównując liczbę dni zwolnień lekarskich największy spadek nastąpił również w BOR – liczba dni zmniejszyła się o 38%, a następnie kolejno w SG 30%, Policji 29% i w PSP 26%.
Przypominamy, że ustawa L-4 mundurowych wprowadziła zmniejszenie uposażeń funkcjonariuszy za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby, która nie ma związku ze służbą - ze 100% do 80% uposażenia. Ustawa określiła również, w jakich sytuacjach funkcjonariusz zachowuje prawo do 100% uposażenia. Są to m.in.: okres zwolnienia lekarskiego z powodu choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby, wypadku pozostającego w związku z pełnieniem służby oraz w drodze do miejsca pełnienia służby lub w drodze powrotnej ze służby, jak również choroby przypadającej w czasie ciąży.
Ustawa objęła: policjantów, żołnierzy, strażaków, funkcjonariuszy Straży Granicznej, BOR, CBA i ABW, Służby Więziennej, AW, SKW i SWW.
Przypominamy, że ustawa weszła w życie 1 czerwca ubiegłego roku.
Tzw. ustawa L-4 mundurowych to ustawa z 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw.
Źródło: msw.gov.pl