Coraz mniej funkcjonariuszy odchodzi na emeryturę

Data publikacji: 31.03.2015

Coraz mniej funkcjonariuszy decyduje się na przejście na emeryturę. W zeszłym roku służbę zakończyło 4.266 policjantów, strażaków, pograniczników i funkcjonariuszy BOR. To o 2.919 mniej niż w 2013 r. – podaje MSW.

Zgodnie z informacją przedstawioną na stronie internetowej MSW wynika, że ministerstwo przeanalizowało dane dotyczące osób, które odchodziły na emeryturę w latach 2009-2014. Jak wynika ze statystyk, w zeszłym roku ze służby na emeryturę odeszło 2.548 policjantów. W 2013 r. roku ta liczba wyniosła 3.724. Tendencja spadkowa utrzymuje się już od kilku lat. 6 lat temu na emeryturę odeszło aż 8.433 policjantów.

Podobnie sytuacja wygląda w Państwowej Straży Pożarnej. W ubiegłym roku służbę zakończyło 1.337 strażaków, czyli o 799 mniej niż w roku 2013 r. Strażacy także chętniej pozostają dłużej w służbie. W 2009 roku na emeryturę odeszło 3.779 funkcjonariuszy PSP. W ciągu ostatnich 6 lat to właśnie strażak był funkcjonariuszem, który przepracował najdłuższy czas w służbach MSW - funkcjonariusz PSP odszedł na emeryturę w 2013 roku po 49 latach i 5 miesiącach służby.

Znaczna różnica widoczna jest również w Straży Granicznej. W ciągu ostatnich 6 lat co roku na emeryturę decydowało się średnio około tysiąc funkcjonariuszy (w 2009 r. – 1.071, w 2011 r. – 1.165, w 2013 r. – 1.200). W 2014 roku służbę zakończyło 362 funkcjonariuszy.

Na emeryturę rzadziej przechodzą również funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu. W ubiegłym roku taką decyzję podjęło 19 osób. To o 6 razy mniej niż w 2013 roku i o 11 razy mniej niż w 2012 roku.

Dlaczego pozostają dłużej w służbie?

Zdaniem MSW z roku na rok znacząco poprawiają się warunki pracy funkcjonariuszy w komisariatach i komendach. Od 2013 roku wyremontowano lub wybudowano w 132 komendy policji. W 2015 roku kolejne 96 zostanie odnowione.

Lepszy sprzęt dla funkcjonariuszy.

Tylko w 2015 r. zostanie zakupionych ponad 1,5 tys. pojazdów dla policji za kwotę około 100 mln zł. Wśród nich będą radiowozy, samochody osobowe nieoznakowane, pojazdy z wideorejestratorami, samochody terenowe, furgony oraz motocykle. Straż Graniczna zostanie doposażona m.in. w bezzałogowe samoloty oraz samochody terenowe. Na zakup sprzętu dla Państwowej Straży Pożarnej zostanie przeznaczonych ponad 83 mln zł. Planuje się zakup m.in. samochodów ratowniczo-gaśniczych i transportowych oraz sprzętu techniki specjalnej m.in. aparatów powietrznych, detektorów i różnego rodzaju pomp.

Wysokie oceny pracy służb

Praca służb jest również coraz mocniej doceniana przez społeczeństwo. Z badania dotyczącego oceny instytucji publicznych, zrealizowanego przez Centrum Badania Opinii Społecznej, wynika, że 65 proc. Polaków dobrze ocenia działalność policji. Lepiej oceniany jest jedynie prezydent oraz władze samorządowe.

Duże poczucie bezpieczeństwa obywateli

Z badania przeprowadzonego na zlecenie MSW wynika również, że 2/3 Polaków twierdzi, że obecność patroli policji sprawia, że czują się bezpieczniej.

Wyższe dodatki za wysługę lat dla funkcjonariuszy naliczane od 1 stycznia 2015r.

Minister Teresa Piotrowska podpisała rozporządzenia zmieniające zasady naliczania dodatku stażowego. Do tej pory policjanci i strażnicy graniczni po 20 latach służby za każdy kolejny rok pracy otrzymywali dodatek w wysokości  0,5 proc. uposażenia zasadniczego. Przy czym po 30 latach pracy dodatek nie mógł przekroczyć 25 proc. wysokości uposażenia. Ci, którzy zostawali jeszcze dłużej, nie mogli już liczyć na dalsze podwyższanie dodatku.

Po zmianach funkcjonariusze po 20 latach służby za każde dwa lata pracy otrzymają dodatek w wysokości 2 proc. uposażenia zasadniczego; do wysokości 32 proc. (taka wysokość dodatku będzie przeznaczona dla funkcjonariuszy po 32 latach służby). Zyskają również funkcjonariusze, którzy zdecydują się pozostać w służbie jeszcze dłużej. Po 35. roku pracy dostaną dodatek w wysokości 35 proc. uposażenia zasadniczego (do tej pory po ukończeniu 30. roku służby mieli maks. 25-proc. dodatek).

Wyższe świadczenia otrzymają wszyscy funkcjonariusze służb MSW. W przypadku strażaków wymaga to jednak zmiany ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, w której określono zasady wypłacania dodatku stażowego. Obecnie projekt ustawy został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów i skierowany do Rady Ministrów. Niezależnie od czasu wprowadzenia zmian w życie, wszyscy funkcjonariusze, którym przysługuje dodatek stażowy, otrzymają dodatki należne od 1 stycznia 2015 r.

Źródło: MSW