Policjanci szkolą żołnierzy KFOR

Data publikacji: 20.03.2015

Na poligonie wojskowym w Orzyszu wykładowcy Szkoły Policji w Słupsku szkolili żołnierzy wyjeżdżających na misję KFOR.

W szkoleniu uczestniczyło 40 żołnierzy 1.Batalionu Zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich w Orzyszu. W ramach ćwiczeń poligonowych, policjanci szkolili żołnierzy w posługiwaniu się ręcznymi wyrzutniami granatów łzawiących RWGŁ-3. Wojskowi zapoznali się najpierw ze specyfiką działania granatów łzawiących, a następnie prowadzili kontrolowane ostrzały wyznaczonych sektorów poligonu.

Wspólne szkolenia, ćwiczenia i treningi odbywają się na mocy porozumienia Komendanta Głównego Policji z Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych z 28 listopada 2014 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu współdziałania w realizacji zadań ustawowych. Dokument ten jest podstawą do wzajemnego udostępniania strzelnic, poligonów, sprzętu łączności, tankowania pojazdów oraz przewozu sił, z wyjątkiem transportu powietrznego, uregulowanego odrębnymi przepisami.

Szkolenie w Orzyszu było częścią kilkuletniej współpracy słupskiej szkoły Policji z Wojskiem Polskim. Przed wyjazdem poprzedniej zmiany KFOR, żołnierze kompanii manewrowej ćwiczyli sposoby odpierania ataków z wykorzystaniem dźwigni, uderzeń i bloków, które stosowane są przy użyciu pałki wielofunkcyjnej „Tonfa”. Policyjni psychologowie prowadzili również z żołnierzami zajęcia zakresu praw człowieka i realigioznawstwa kulturowego państw bałkańskich.