Turniej piłkarski im. podkom. Andrzeja Struja (fotorelacja)

Data publikacji: 12.02.2015

Drużyna z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej zwyciężyła w zakończonym dwudniowym VI Międzynarodowym Turnieju Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej im. podkom. Andrzeja Struja. Piłkarze walczyli o Puchar Komendanta Głównego Policji. W zmaganiach rywalizowało 48 drużyn, w tym z Rumunii, Mołdawii, Serbii oraz Litwy.

Turniej rozgrywano nie tylko w ramach sportowej rywalizacji. Jego uczestnicy upamiętniają w ten sposób tragiczną śmierć podkom. Andrzeja Struja, który w czasie wolnym od służby podjął interwencję w stosunku do dwóch chuliganów demolujących przejeżdżający tramwaj.

Przed rozstrzygającym meczem wyjątkowych emocji dostarczyły widzom zmagania dwóch drużyn wystawionych przez OSIW Katowice i OSIW Bydgoszcz. W tej rozgrywce niepokonani okazali się zawodnicy z Katowic, zwyciężając 1:0 i zajmując III miejsce w turnieju.

Finałowy mecz rozegrał się między drużyną z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej i przedstawicielami Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. W zaciętej rywalizacji, po rzutach karnych, wygrała ekipa z KG PSP, zdobywając tym samym zaszczytne trofeum. II miejsce wywalczyli policjanci z Gorzowa Wielkopolskiego. W meczu pokazowym reprezentacja kobiet w Policji wygrała z reprezentacja kapelanów 1:0.

Zwycięskim drużynom wręczono pamiątkowe puchary oraz medale. Rozgrywki po raz kolejny pokazały, że sportowa rywalizacja może odbywać się zgodnie z zasadami fair play, a tego rodzaju inicjatywy są wspaniałą okazją do integrowania środowisk różnych służb mundurowych. Turniej przyciągnął liczną publiczność.

śp. Andrzej Struj - (ur. 20 marca 1968, zm. 10 lutego 2010 roku w Warszawie)  funkcjonariusz Policji w stopniu policyjnym młodszego aspiranta Policji, pośmiertnie podkomisarz Policji. Służył w Policji 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym Komendy Stołecznej Policji. Był również moderatorem forum policyjnego ifp.pl. 10 lutego 2010 roku, będąc na urlopie wypoczynkowym, wracając z zakupów, podjął interwencję wobec mężczyzny, który rzucił koszem na śmieci w przejeżdżający tramwaj tłukąc szybę. Chuliganowi pomagał drugi mężczyzna, który przytrzymał Andrzeja Struja, gdy napastnik zadał mu kilka ciosów nożem. Policjant zmarł dwie godziny później w szpitalu.

fot. Paweł Ostaszewski