Policjanci wyróżnieni przez kapitułę fundacji im. Hanki Bożyk

Data publikacji: 11.02.2015

10 lutego 2015 roku w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie odbyła się już po raz piąty uroczystość wręczenia nagród Fundacji im. Hanki Bożyk „Pogotowie ratunkowe dlaczego nie zdążyło?”

Wśród tegorocznych laureatów po raz kolejny znalazł się policjant z 15-letnim stażem sierż. sztab. Jacek Taradajczyk z województwa dolnośląskiego, o którego uhonorowanie wnioskował Zarząd Główny NSZZ Policjantów.

Laureatami zostali także Joanna Mendrala z woj. podkarpackiego (kierowca autobusu miejskiego) oraz Tomasz Grądalski z Ochotniczej Straży Pożarnej w Libuszy. Ponadto kapituła fundacji w uznaniu zasług w ratowaniu 2-letniego Adasia, który zaginął w Racławicach, przyznała wyróżnienie kierownikowi Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komisariatu Policji w Krzeszowicach asp. Jerzemu Wilkowi. Honorową nagrodę zbiorową przyznano „Drużynie szpiku”, organizacji jednoczącej dawców szpiku, wśród których znajdują się m.in. znani sportowcy, aktorzy i dziennikarze.

W tym roku kapituła miała niełatwe zadanie, gdyż wyboru dokonywano spośród kilkudziesięciu zgłoszeń i dziesięciu nominacji. Tym większe słowa uznania należą się sierż. sztab. Jackowi Taradajczykowi, który w lipcu 2014 roku w miejscowości Rokitki niedaleko Chojnowa z narażeniem własnego życia uratował tonącego mężczyznę.

Prof. Paweł Bożyk, który wraz z synem założył fundację, podczas uroczystości przypomniał okoliczności jej utworzenia, wynikające ze zbyt późnego przyjazdu pogotowia ratunkowego do patronki fundacji. Jednak zamiast procesować się i sądzić, założyciele fundacji postanowili systematycznie nagradzać tych, którzy z poświęceniem własnego życia i bezinteresownie ratują cudze życie. Podkreślił, że osoby uratowane żyją dzięki laureatom.

Źródło: nszzp.pl

Czytaj także: Fundacja wyróżniła policjanta