Pamiętamy!

Data publikacji: 10.02.2015

Pięć lat temu zginął tragicznie podkom. Andrzej Struj. Komendant Główny Policji gen. insp. Marek Działoszyński i Komendant Stołeczny Policji insp. Michał Domaradzki zapalili znicze pod tablicą pamiątkową przy Forcie Wola w Warszawie. W uroczystości uczestniczyli także Komendant Rejonowy Policji Warszawa IV insp. Krzysztof Krzyżanowski, naczelnik Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP mł. insp. Bogdan Krzyszczak oraz przyjaciele zmarłego.

Do tragicznego zdarzenia doszło 10 lutego 2010 roku na warszawskiej Woli. Na przystanek podjechał tramwaj. Jeden ze stojących przy wiacie mężczyzn rzucił koszem na śmieci w wagon. Na jego zachowanie zareagował wychodzący z tramwaju pasażer, który został zaatakowany przez napastnika i zraniony nożem. Na miejsce natychmiast wezwano karetkę pogotowia i Policję. Mężczyzną, który zareagował, okazał się mł. asp. Andrzej Struj, 42-letni policjant z 15-letnim stażem służby z wydziału wywiadowczo-patrolowego stołecznej komendy. Mimo błyskawicznie udzielonej pomocy medycznej zmarł w szpitalu. Pośmiertnie został awansowany do stopnia podkomisarza Policji oraz odznaczony "Krzyżem Zasługi za Dzielność" i nadano mu złotą odznakę "Zasłużony Policjant".

W miejscu tragicznych wydarzeń stanęła kapliczka, w którą wmurowano tablicę pamiątkową informującą o zdarzeniu - „Zginął, bo nie przeszedł obojętnie wobec zła”.

***

W dniach 12-13 lutego br. w Warszawie odbędzie się Międzynarodowy Turniej Służb Mundurowych w Halowej Piłce Nożnej im. podkom. Andrzeja Struja o puchar Komendanta Głównego Policji pod honorowym patronatem Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Więcej informacji wkrótce.