Podsumowanie zabezpieczenia obchodów rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz – Birkenau

Data publikacji: 28.01.2015

Policyjna operacja przebiegła bez zakłóceń. Uroczystości upamiętniające 70. rocznicę wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau, a także późniejsze spotkania międzyparlamentarne przebiegły spokojnie.

27 stycznia na terenie muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu odbyła się międzynarodowa uroczystość związana z 70. rocznicą wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. W obchodach udział wzięli m.in. byli więźniowie, szefowie państw, przedstawiciele polskich i zagranicznych rządów, instytucji oraz organizacji żydowskich.

Obchody były niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń na terenie Małopolski. Ogromna liczba gości, charakter prowadzonych obchodów, jak również ważne delegacje dyplomatyczne postawiły przed służbami bardzo duże zadanie strategiczne. Szczególnie w tak ważnych przypadkach niesamowicie istotnym jest zapewnienie należytego poziomu bezpieczeństwa, jakości pełnionej służby, jak również wykreowania konstruktywnych rozwiązań w organizacji ruchu drogowego.

Dzięki bardzo intensywnej pracy kierownictwa, jednostek sztabowych oraz policjantów biorących bezpośredni udział w zabezpieczeniu udało się zapewnić  całkowity ład, porządek oraz poczucie wysokiego bezpieczeństwa publicznego w tym dniu.

W zabezpieczeniu  tras przejazdu, uroczystości rocznicowej, jak i późniejszych spotkań międzyparlamentarnych brało udział prawie 1600 policjantów z kilku województw, najwięcej z garnizonu małopolskiego. Główny ciężar zapewnienia bezpieczeństwa spadł na Policję, ale nie sposób nie podziękować za współpracę innym służbom, m. in. BOR, ABW, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Straży Muzealnej, Państwowej Straży Pożarnej, służbom medycznym.

Dowódcą operacji policyjnej, zgodnie z decyzją Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji nadinsp. Mariusza Dąbka, wyznaczony został mł. insp. Paweł Dzierżak – Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie.

Dowódcą podoperacji „Oświęcim” był insp. Janusz Barcik Komendant Powiatowy Policji w Oświęcimiu, który od wielu tygodni uczestniczył w spotkaniach roboczych, aby dopracowywać wszystkie szczegóły dotyczące  bezpiecznego przebiegu uroczystości na terenie Oświęcimia i Brzezinki. W dniu uroczystości od wczesnych godzin rannych koordynował działania podległych służb.

Po zakończeniu operacji dowódcy podziękowali policjantom biorącym udział w zabezpieczeniu, za wielogodzinną służbę w trudnych warunkach, włożone zaangażowanie w realizację powierzonych zadań. Podkreślali również, że działania funkcjonariuszy były w pełni profesjonalne i przyczyniły się do bezpiecznego przebiegu tak ważnej uroczystości.

Duża sprawność i elastyczność działania służb, świetna współpraca oraz wymiana informacji pozwoliły na  utrzymanie bezpieczeństwa na poziomie zgodnym z oczekiwaniami organizatorów. W związku z tym liczne spotkania, jak i przejazdy delegacji po Krakowie i Małopolsce nie powodowały żadnych istotnych zakłóceń w ruchu drogowym. Natomiast dzięki intensywnej pracy policjantów mieszkańcy i turyści przebywający w Małopolsce praktycznie nie powinni byli odczuć większych niedogodności.  

Źródło: KWP w Krakowie