Poradniki dla seniorów, jak nie dać się oszukać

Data publikacji: 12.01.2015

14 tys. poradników z informacjami jak nie dać się oszukać m.in. metodą "na wnuczka" rozprowadzili w ostatnim czasie wśród seniorów w regionie wielkopolscy policjanci. W tym roku do osób starszych trafić ma kolejne wydanie przygotowanej przez ekspertów broszury.

Metody: „na wnuczka", „na policjanta" czy „na kolegę" należą do najpopularniejszych metod stosowanych przez oszustów wyłudzających pieniądze od osób starszych. Przestępcy dzwonią do seniorów, podając się za krewnego, znajomego, lub za policjanta, który właśnie ściga szajkę oszustów. Nierzadko seniorzy tracą w ten sposób oszczędności całego życia.

Szef wielkopolskiej Policji insp. Rafał Batkowski przyznał, że pod koniec ubiegłego roku na terenie Poznania zwiększyła się liczba zgłoszeń związanych z tego typu oszustwami. Tylko jednego dnia, w połowie grudnia, poznańscy policjanci odnotowali 10 prób oszustwa metodą „na policjanta". Większość starszych osób nie dała się oszukać i natychmiast przerwała rozmowę.

Policja na różne sposoby stara się docierać do seniorów z informacjami o sposobach ustrzeżenia się przed oszustami. Jednym z nich jest wydany w ub. roku poradnik. Większość liczącego 16 tys. egzemplarzy nakładu trafiła już do zainteresowanych. Trwają starania, by w tym roku do seniorów trafił nowy nakład poradników.

"Współpracujemy w tym zakresie z Kościołem, organizacjami zrzeszającymi osoby starsze, poradnik trafia też np. do ośrodków zdrowia. Wszystko to ma sprawić, by osoba starsza była świadoma, jak ma się zachować w przypadku założenia" - powiedział komendant.

Wielkopolscy policjanci cały czas ścigają oszustów specjalizujących się w tego rodzaju przestępczości. W przypadku jednej z rozbitych w ub. roku grup, sprawcom udowodniono łącznie 80 oszustw.

Osoby starsze tracą swój majątek nie tylko po telefonach od fałszywych wnuków i policjantów. Oszuści wchodzą do mieszkań seniorów np. z prośbą o wodę, pod pretekstem sprzedaży artykułów przemysłowych. Czasem przedstawiają się jako listonosz, policjant, czy pracownik opieki społecznej. Takie przypadki również opisano w broszurze.

W poradniku dla seniorów znalazły się też informacje dotyczące zagrożeń związanych z przemocą domową, niebezpieczeństwami w ruchu drogowym, bezpieczeństwem pożarowym, oraz higieną żywienia.

Z wydawnictwa senior może się też dowiedzieć, na co zwrócić uwagę w przypadku udziału w pokazach handlowych, w trakcie których sprzedawana jest np. pościel czy garnki. Eksperci radzą, jak uniknąć kłopotliwych zakupów i w jaki sposób odstąpić od umowy.

Poradnik został przygotowany przy udziale inspektoratu farmaceutycznego, inspekcji handlowej, straży pożarnej i sanepidu. Druk sfinansowano z budżetu Wojewody Wielkopolskiego. Broszurę w wersji cyfrowej znaleźć można również na stronie internetowej wielkopolskiej Policji.

Źródło: PAP

Pliki do pobrania