Nowe przepisy w sprawie uzbrojenia Policji
8 stycznia 2015 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 28 listopada 2014 r. w sprawie uzbrojenia Policji. Zastąpiło ono dotychczas obowiązujący w tym zakresie akt prawny z 2000 roku.
Nowe rozporządzenie wprowadzono z uwagi na konieczność dostosowania problematyki uzbrojenia Policji do przepisów obowiązującej aktualnie ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej.
Zmiany:
1. usunięto z tekstu prowadnice oraz pistolety i rewolwery gazowe,
2. wpisano do rozporządzenia kaski zabezpieczające oraz kajdanki zakładane na nogi,
3. w nazewnictwie:
- zastąpiono sformułowanie „paralizatory elektryczne” określeniem „przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej”
- zamiast „kajdanek szczękowych, kajdanek jednorazowych i kajdanek zespolonych przeznaczonych do zakładania na ręce i nogi” są „kajdanki zakładane na ręce, zakładane na nogi oraz zespolone”
- zamiast „kolczatki drogowe i inne przeszkody umożliwiające zatrzymanie pojazdu” – „kolczatki drogowe i inne środki służące do zatrzymania oraz unieruchomienia pojazdów mechanicznych”
- zamiast „miotacze wody” – „wodne środki obezwładniające”,
- zamiast „środki chemiczne” – „chemiczne środki obezwładniające w postaci ręcznych miotaczy substancji obezwładniających, plecakowych miotaczy substancji obezwładniających, granatów łzawiących, innych urządzeń przeznaczonych do miotania środków obezwładniających”
4. usunięto też z katalogu pałek służbowych pałkę obezwładniającą,
5. ujednolicono ponadto nazewnictwo noży stosowanych w Policji i dostosowano ich asortyment do norm należności regulowanych przepisami wewnątrzpolicyjnymi.