O podkręcaniu statystyk

Data publikacji: 09.01.2015

W najnowszej publikacji dr Rodger Patrick – brytyjski policjant z 30-letnim stażem, obecnie nauczyciel akademicki – opisuje policyjne techniki manipulowania statystykami wykrywalności przestępstw.

W książce „Zaplątani w sieć: Dlaczego nie możesz uwierzyć w statystyki przestępczości” podaje przykłady nieetycznych, a nawet karalnych „gierek” stosowanych przez funkcjonariuszy. Techniki o których pisze autor to m.in.:

  • świadome błędne kwalifikowanie popełnionych czynów,
  • oskarżanie o przestępstwo, gdy nie ma wystarczających dowodów jego popełnienia,
  • wymuszanie zeznań w celu przyznania się podejrzanego do winy w zamian za obietnice mniejszego wyroku,
  • koncentrowanie się na łatwiejszych sprawach kosztem poważniejszych.

Autor, na podstawie wieloletnich badań i własnych doświadczeń, podaje przykłady stosowania tych „gierek”. Np. opisuje sprawę strzelania do drugiego człowieka z bliskiej odległości. Sprawca nie trafił w człowieka, ale wybił okno. Przestępstwo zostało zakwalifikowane jako uszkodzenie mienia, a nie usiłowanie zabójstwa. Inny przykład to okradzenie mężczyzny w dzielnicy „czerwonych latarni”. Funkcjonariusze policji wprowadzili go w błąd informując, że będą musieli poinformować o tym fakcie jego żonę. Mężczyzna zrezygnował ze składania zawiadomienia o przestępstwie.

Zdaniem Patricka w oficjalnych statystykach przestępczość maleje, ale problem polega na tym, że nie wszyscy w to wierzą. Opinia publiczna jest wprowadzana w błąd. Autor podkreśla, że nie można budować zaufania społecznego, jeśli ludzi zwracających się do policji o pomoc traktuje się nie jak poszkodowanych, ale podejrzanych.

Publikacja jest dostępna w języku angielskim tutaj.

Zachęcamy do lektury!